Vadállatok és természeti katasztrófák

2023.11.20.

Egy új kutatás valós események során keresztül tárta fel, mik azok a tényezők, amelyek segítségével egy-egy vadállat túlélheti a természeti katasztrófákat.

Impalák az esőben. Forrás: PRINCETON UNIVERSITY / ROB PRINGLE

Amikor egy természeti katasztrófáról látunk tudósítást, a legtöbbször természetesen az embert érintő hatásokról van szó, időnként azonban megjelennek menekülő állatokat bemutató felvételek is. A Princeton Egyetem számolt be arról a kutatásról, amelyben az állatok túléléséről, az ezt befolyásoló tényezőkről folytattak vizsgálatokat a mozambiki Gorongosa Nemzeti Parkban. A területet az Idai nevű trópusi ciklon katasztrofális árvizekkel érte el 2019 májusában, a nemzeti park pedig mérte, vizsgálta és detektálta a hatásait. Ehhez részben az állatokra felhelyezett nyomkövetős nyakörvekből, részint pedig a parkban kihelyezett kamerákból és más műszerekből nyerték ki az adatokat. A vadökológusoknak ez abszolút tökéletes alkalom volt, hogy valós helyzetben lássák, mi is segítheti az állatok túlélését.

Egy nyala antilop egészségi állapotát vizsgálják. Forrás: ROBERT M. PRINGLE, PRINCETON UNIVERSITY

„Ez volt az első alkalom, hogy egy nagy emlősközösség sorsát valós időben követni tudtuk egy természeti katasztrófa során” – mondta el Robert Pringle, a kutatás résztvevője, aki a viharciklon idején a helyszínen volt. A kutatók végigkövették a ciklon érkezését, ezzel a vízszint változásait. Egyes állatoknak sikerült elmenekülni, másoknak nem. Korábbi adatokat is felhasználva született aztán meg az eredmény, amely alapján a park vezetői a valószínűleg itt is gyakoribbá váló viharokra jobban fel tudnak majd készülni.

A ciklon érkezésekor még zöld, füves terület várta az éhes állatokat. Forrás: PIOTR NASKRECKI

Az előző képnél egy nappal később már jelentős mennyiségű víz állt a területen. Forrás: PIOTR NASKRECKI

A harmadik napon már nyoma sincs a rétnek, tó alakult ki a helyén. Forrás: PIOTR NASKRECKI

Úgy tűnik, hogy a túlélés leginkább az állatok méretével függött össze. Az aprócska, agár méretű oribi, és a kissé nagyobb nádi antilop állományának a fele elpusztult. A 8 GPS jeladót viselő bozótantilopból 5 élte túl a ciklont, de egyébként a faj mindössze 4 százalékot veszített.

Tovább az eredeti cikkre…