Tarka sáfrány állományok felmérése a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

2021.03.15.

A tarka sáfrány (Crocus reticulatus) kis termetű, védett sáfrányfaj (természetvédelmi értéke 10 000 Ft). Kedvező időjárás esetén virágzása már februárban megkezdődik.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén Tolna megyében találhatók állományai, melyek a valaha jóval nagyobb kiterjedésű gyepterületek megmaradt kisebb foltjaiban és cserjésedett, erdősített élőhelyeken fordulnak elő. Igazgatóságunk munkatársai a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer protokolljának megfelelően, 3 évente részletesen felmérik az ismert állományokat.

A felmérés optimális időpontjának kiválasztása általában nem egyszerű, hiszen akár ugyanazon előfordulási hely különböző kitettségű, mikroklimájú részei között is több napos eltérés lehet a virágzási csúcsot tekintve, másrészt egy növény csak néhány napig virágzik, így a legalkalmasabb felmérési időszakról könnyű lemaradni, de akár a kedvezőtlen időjárás is meghiúsíthatja az eredményes felvételezést. Az optimális időpont megtalálása érdekében a területileg illetékes természetvédelmi őr a jó idő beköszöntétől rendszeresen ellenőrizte a virágzás előrehaladtát, így sehol nem késtünk le a csúcsvirágzásról, amely az idei évben már február végén megkezdődött.

A több, mint két évtizede rendszeresen végzett felmérések alapján a tarka sáfrány populációk mindegyik ismert élőhelyen viszonylag stabilak, bár az előfordulási helyeken belül, kedvezőtlen hatások miatt (pl. a környező szántókról történő anyagbemosódás okozta degradáció, inváziós fajok terjedése), kisebb foltokban részlegesen visszaszorulhatnak, míg másutt az alkalmasabbá váló területeken kis mértékű terjedésük is megfigyelhető. Az 5 ismert állomány mérete pár ezrestől százezres nagyságrendig terjed.

Szöveg: Molnár Dániel

A cikk borítóképét készítette: Szabó Aladár (A hibás szépség)