Nikon Z50 II teszt: Kicsi a bors, de erős! – avagy belépő szintű fényképezőgép Nikon módra

2024.11.29.

Megérkezett a régóta várt Nikon Z50 II. Bár a termék a gyártó saját bevallása szerint azokat a kezdő fotósokat célozza meg, akik okostelefonról szeretnének egy magasabb szintre lépni, az első dolog, amivel szembesülünk, hogy ez a méretében kompakt kialakítású fényképezőgép milyen jól megállja a helyét a professzionális fényképezés terén is.

Chris Niccolls, a Petapixel YouTube csatorna egyik házigazdája Japánba vitte a Nikon Z50 II-t, ahol ideális környezetet talált a készülék alapos megismerésére és tesztelésére.

Milyen érzés kézbe fogni a Z50 II-t?

A Nikon igazából már mindent lefedett az APS-C kamera dizájnok terén. A Z30 minimalista vlog stílusától kezdve, a ZFc retro ihletésű megjelenésén át egészen a Z50 II SLR kialakításáig. Még az eredeti Z50 is egy játék fényképezőgépnek tűnik az új modellhez képest, és ez főleg a nagyobb markolatnak köszönhető. A Z50 II markolata masszív érzetet kelt, és jobb súlyelosztást biztosít , amikor nagyobb objektíveket, teleobjektíveket használunk, például természetfotózáshoz. 520 grammos tömegével a Z50 II nehezebb, mint a hasonló kategóriájú modellek, például a Fujifilm XT-30 II vagy a Canon EOS R50. Így masszív és robosztus érzetet kelt.

Sokak bánatára a fényképezőgép hátuljáról hiányzik az autofókusz gomb, ami egyeseknek kézreállóbb lett volna olyan helyzetekben, ahol gyorsan kell reagálni. A testreszabható gombokból azonban nincs hiány, és sok felhasználónak tetszeni fog az is, hogy egy sokak által belépő szintűnek tartott gépen két vezérlőtárcsát és egy üzemmódtárcsát is találunk.

Az igazi SLR stílushoz hűen található a vázon egy felnyíló vaku is, amelyet egyszerűen, kézzel lehet fel-, vagy lehajtani attól függően, hogy használni szeretnénk-e vagy sem. Bár sokan nem igazán vannak oda a felugró vakukért, de inkább jobb, ha van és nem használjuk, mintha nem lenne, és szükség van rá.

A kijelzők is fejlesztésen estek át. A legnagyobb változás a hátsó LCD-panelt érinti. A Z50-nél az LCD képernyő alulra hajlott, ami a szelfik készítésénél nemcsak kényelmetlen volt, de  gyakran egy állvány vagy egy szelfibot is útban volt. Az új panel már több mint egymillió képpontos, és teljesen kihajtható a kamera oldalára. Az elektronikus kereső (EVF) továbbra is a már megszokott 2,36 millió képponttal rendelkezik, viszont sokkal fényesebb, akár 1000 nit csúcsfényerőt is elér.  A Z50 II-ben új akkumulátortípus is megjelent, ez az EN-EL25a, amely jobb üzemidőt ígér, de vészhelyzetben még mindig használhatók a régebbi EN-EL25 akkumulátorok is. Az akkumulátor mellett található az egyetlen SD-kártyafoglalat is. Mindemellett  az egész kamera megfelelő szintű időjárásálló kialakítást kapott.

Hogyan teljesít fotózás közben a Nikon legújabb gépe?

Chris készített egy elemzést a Z50-ről, amikor az 2019 végén megjelent, és hosszú idő telt el mire megérkezett az újabb modell. Ezért is volt csalódott, amikor ugyanazt a 20 megapixeles APS-C szenzort látta az új Z50 II-ben is. A youtuber véleménye szerint bár a szenzorok fejlesztése általában egy hosszú folyamat, és nem állítja, hogy nem szépek a fényképező által készített képek, de már léteznek modernebb szenzorok is, és ő maga is annak örült volna, ha ezt frissítik a Z50 II-ben. Maga a processzor természetesen újítva lett, és a Z50 II a legújabb EXPEED 7 chipet használja, ami valóban érezhető előnyöket nyújt a teljes felhasználói élmény szempontjából. Például a sorozatfelvételi sebesség jelentősen gyorsabb, és a kamera akár 30 képkocka/másodperc sebességgel is képes fotózni JPEG formátumban normál minőségi beállítások mellett. A mechanikus zár akár 11 képkocka/másodperc sebességet is elér teljes minőségű RAW fájlok használatával. Ezenfelül a Z50 II-be bekerült egy előrögzítési mód is, amely előre puffereli a képeket, így biztosítva, hogy ne maradjunk le a legfontosabb pillanatokról

Az EXPEED 7 processzor másik nagy előnye, hogy lehetővé teszi a Nikon legújabb autofókusz-tárgykövetési módjainak használatát. Ezáltal a Z50 II hatékony eszközzé válik portrék, motorsport, természetfotók és repülőgépek fényképezéséhez. Chris maga is gyakran használta a 3D-követéses fókuszt, mert egyszerű és hatékony. A Z50 II magabiztos és megbízható fókuszélményt nyújt, ami a kezdők és profik számára egyaránt ideális.

A Nikon Z50 II terén minden a képvezérlésben rejlik

A Nikon követi a jelenlegi piaci trendet, és azzal szeretné bővíteni a felhasználói bázisát, hogy testreszabható színbeállításokkal és előre beállított szűrőkkel látja el új fényképezőgépeit. Hasonló megközelítést alkalmazott a Panasonic is, amikor bemutatta a Lumix Lab alkalmazásalapú LUT-jait az S9 modellen. Ez a kamera kifejezetten ugyanazt a célközönséget célozza meg, mint a Nikon Z50 II, és a LUT-ok most már a Panasonic fejlettebb kameráinál is elérhetővé váltak. A Nikon hasonló megoldást kínál a képvezérlésekkel, amelyek túlmutatnak a korábban elérhető standard színprofilokon. Ezek a profilok két formában lesznek elérhetők: egy felhőalapú sorozat formájában, amelyet professzionális Nikon fejlesztők készítenek és „képrecepteknek” neveznek, valamint „rugalmas képvezérlések” formájában, amelyeket a felhasználók maguk is létrehozhatnak az NX Studio szoftveren belül. Mindkettő letölthető a kamerára, és tovább finomhangolható a felhasználói felületen, lehetővé téve a szabad, kreatív kísérletezést a színekkel.

Chris is kipróbált pár „képreceptet”, és voltak köztük olyanok, amiket ízlésesnek gondolt, másokat viszont túlzottan stilizáltnak talált. Ennek ellenére szórakoztatónak tartja a különböző megjelenésekkel való kísérletezést, és olyan dinamikus fotókat tud vele készíteni, amelyek jobban tetszettek neki, mint a hagyományos színprofilok. Ezek a színprofilok videókhoz is használhatók, és ezen a téren is bőven akad izgalmas felfedeznivaló.

Egy igazán hibrid kamera Nikon módra

Bár a Z50 II alapvető specifikációi papíron hasonlónak tűnhetnek a korábbi modellhez, valójában ez a kamera lényegesen jobb videókészítésre, mint bármely más Nikon APS-C váz. A régi, 20 MP-es szenzor miatt a teljes szenzorszélességű 4K felbontás csak 30 képkocka/másodperc sebességgel érhető el. A 4K/60p felvétel is lehetséges, de ez  további 1,5-szeres vágással jár és csökkentett felbontással. Viszont most már képes 10-bites videót és N-Logot rögzíteni belsőleg, ami sokkal szélesebb dinamikatartományt és nagyobb rugalmasságot biztosít az utómunka során. Emellett kompatibilis a Nikon új RED LUT-jaival is, ami sokak számára jobban kedvelhető lehet, mint a hagyományos N-Log LUT-ok. A 3D követés és a tárgyfelismerő autofókusz videómódban is elérhető, ami jelentősen növeli a megbízhatóságot.
Emellett a videókészítést számos további fejlesztés teszi sokkal kellemesebbé. A Z50 hátrafelé nyíló kijelző dizájnját egy hagyományos, teljesen kihajtható képernyő  váltotta fel, ami lehetővé teszi, hogy a monitort akkor is lásd, ha mikrofont helyezel a váz tetejére. Az interfész is átdolgozásra került, hogy sokkal könnyebben lehessen állítani a kamera beállításait kizárólag az érintőképernyő használatával. A vázba bekerült egy mikrofon- és egy fejhallgató-csatlakozó, így a Z50 II sokkal alkalmasabb elsőszámú kameraként, ha hangfelvételt is készítesz

Két olyan funkció is bekerült a kamerába, ami sokak számára meglepő lehet egy ilyen árkategóriájú modellnél. Az egyik a hullámformák megjelenítése az expozíció figyelésére. Ez egy sokkal hatékonyabb módja a felvétel mérésének, és ritkán található meg ilyen árkategóriájú kamerákban. A másik nagyszerű újdonság egy felvételjelző lámpa, ami megmutatja a felhasználónak, hogy éppen felvételt készít-e a kamera, vagy véletlenül kétszer lett rányomva a felvétel gombra.

Mint a legtöbb új belépő szintű kameránál, a Nikon Z50 II is rendelkezik már termékfelismerő móddal. Hasonlóan a Sony Product Showcase vagy a Fujifilm Product Priority Mode módjaihoz, valamint más gyártók hasonló funkcióihoz, ez a mód a bemutató arcára fókuszál, amíg egy tárgyat nem tartanak a kamera elé, ekkor a kamera arra fókuszál, így segítve az influencerek munkáját.

Sajnos, mint az összes Nikon APS-C kameránál, itt sincs beépített képstabilizátor (IBIS), de ez az APS-C kamerákra jellemző ebben az árkategóriában. A digitális stabilizálás javult, de továbbra is jelentős vágással jár, és lassabb záridőknél furcsa eredményeket okozhat. Szerencsére a Nikon összes APS-C zoom objektívje rendelkezik rezgéscsillapítással, de ha fix objektíveket vagy más gyártótól származó lencséket használunk, akkor a stabilitással problémák lehetnek.

A Sony ZV-E10 II, a Fujifilm X-M5, és most már a Nikon Z50 II megjelenésével több kiváló hibrid kamera is elérhető ebben az árkategóriában. Azonban, ha te EVF-es kamerát preferálsz a videókészítéshez, a Z50 II egyértelműen felülmúlja a Sony a6400-at és a Canon R50-et a hibrid felhasználók számára, és nagy lépést jelent a Nikon APS-C kamerák fejlődésében.

Nikon Z50 II: Ugyanaz a szenzor, de komolyabb teljesítmény

Bár egy belépő szintű kameráról van szó, amelyet új felhasználók számára terveztek, mégis lenyűgöző, mennyire komoly lett a Z50 II. A professzionálisabb dizájntól kezdve a fejlettebb videós funkciókon át a javított autofókusz módokig minden jellemzője azt mutatja, hogy sokkal fejlettebb, mint elődje. A fő gyengeségek a régi szenzor, a kezdetleges kijelzők és az IBIS hiánya.

Összegzésül a Z50 II kiváló fotózási élményt kínál számos különböző szituációban. Chris számára a fényképezőgép elegendő komolyságot biztosított ahhoz, hogy tapasztalt felhasználóként is élvezhesse a használatát, és kompakt méretének köszönhetően kényelmesen magával tudta vinni, akár több órás sétákra is.

A Nikon jelenleg öt standard APS-C objektívet kínál, emellett pedig más gyártók is készítenek objektíveket a Z-bajonetthez, így a Z50 II tulajdonosainak bőven lesz lehetőségük válogatni. Rengeteg szeretnivaló van az új Nikon APS-C fényképezőgépében, és az árát tekintve a Z50 II ideális választás lehet az új belépők számára a fotózás világában.