Mi a legjobb, amit egyénként tehetünk a klímaváltozás ellen?
2020.05.25.Egy új jelentésben a nyugati társadalmak polgárai életére vetítve brit kutatók rangsorolták, milyen életmód-változtatással érhetjük el a legnagyobb hatást, azaz csökkenthetjük leghatékonyabban a karbonlábnyomunkat.
„Meg kellene állapodnunk abban, hogy fejenként mennyi szén-dioixidot bocsáthatunk ki, hogy a bolygó még elviselje. Utána pedig ezek között a keretek között kell jó életet kialakítanunk” – idézi Diana Ivanovát, a Leedsi Egyetem fenntarthatósággal foglalkozó kutatóját, a tanulmány vezető szerzőjét a Qubit.
A szakemberek elemzése 6990 témába vágó tanulmány metaanalízisén alapul. A szerzők arra biztatják a lakosságot, hogy maguk is vegyék ki a részüket a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséből.
A LEGHATÉKONYABB KARBONLÁBNYOM-CSÖKKENTŐ STRATÉGIÁK:
- Autómentes életmód: ez évente és személyenként átlagosan 2,04 tonna szén-dioxid-ekvivalenstől kímélné meg a légkört.
- Elektromos autózás: 1,95 tonnával csökkentené egy személy átlagos éves szén-dioxid-kibocsátását.
- Évi eggyel kevesebb repülőút messzi célpontra: évi mínusz 1,68 tonna CO2-ekvivalens személyenként.
- Megújuló forrásból származó villamos energia használata.
- Közösségi közlekedés használata.
- A lakás energetikai korszerűsítése, szigetelése, ami átlagosan 0,895 tonna évi szén-dioxid-ekvivalenstől mentesítene személyenként.
- Átállás vegán étkezésre: évi mínusz 0,8 tonna CO2-ekvivalens fejenként.
- Átállás a hőszivattyús fűtésre.
- A szennyező tűzhelyek helyett az energiahatékonyabb főzési lehetőségek használata.
Ha az emberek az összes lehetőséget kihasználnák, az fejenként körülbelül 9 tonna szén-dioixid-ekvivalenstől mentesítené a légkört egy évben.
A Qubiten megjelent írás további, kevésbé hatékony, de azért hasznos stratégiákra és a tanulmánnyal kapcsolatos kritikákra is kitér.