Korábban nem látott állatokat találtak a tenger mélyén

2024.04.12.

A Csendes-óceán trópusi, keleti részének mélyén élő állatokat egy brit expedíció során látták.

Egy szakemberekből álló nemzetközi csoport heteken át járta a Csendes-óceán keleti medencéjét, annak trópusi régiójában, és a tenger mélyén élő állativilágot mérte fel. A SMARTEX nevű expedíció fő célja az, hogy valós adatokat gyűjtsenek az óceán legmélyebb régióinak élővilágáról, annak kapcsolati rendszereiről.

Az ok pedig az, hogy világossá váljon, a mélytengeri bányászat miként hat majd erre az egyedi, különleges életközösségre. E mélységben több élőlény található a tengerfenék iszapjánk felső egy centis rétegében, mint az efölött lévő egész, 4 kilométeres vízoszlopban. Ennek az az oka, hogy a tengervíz összes szerves törmeléke e rétegben köt ki, így itt a sok tápanyag ellensúlyozza a sötétséget és a hideg, mindössze +1,5 Celsius-fokos vízhőmérsékletet.

A tengerfenéken található “krumplik” fémekből álló gumók. Forrás: WIKIMEDIA COMMONS

Ezeket, a mélybe lehulló szerves törmelékeket tengeri hó névvel illetik, és amióta csak van élet az óceánokban, azóta hullik. A Csendes-óceán egyes részein az üledékek mélyebb rétegeinek korát a geológusok 180 millió évesnek mérték, ez azt jelenti, hogy az ebben található szerves anyagok akkor voltak az élőlények részei, amikor még halgyíkok úszkáltak az óceánban. Ez valószínűleg a bolygónk legrégebb óta tartó havazása.

A CCZ helyzete, lila oválissal jelölve. Forrás: WIKIMEDIA COMMONS

A vizsgált terület a Clarion-Clipperton zóna (CCZ), ahol egy kb. Ausztrália méretű területet rengeteg fémes gumó borít, így a mélytengeri bányászat egyik legfontosabb célterülete lehet. A régió első felmérései során még erre koncentráltak, ám azóta az elképesztő gazdagaságú élővilág vette át a vezető szerepet a kutatóhajók munkájában.

Mini szivacsok (nyíl jelzi) nőnek a fémes gumókon. Forrás: ADRIAN GLOVER THOMAS DAHLGREN HELENA WIKLUND

Magukon a kisebb krumpli méretű gumókon is élőlények nőnek, például szivacsok, ám ezek egész kicsikék, így könnyű felettük átsiklani. Azt érdemes tudni, hogy a tengerfenék élővilágának egy része nem tud magán a puha iszapon megtelepedni, hanem valamiféle szilárd alapra van szüksége – ezt biztosítják itt a fémgumók.

Mélytengeri mohaállat. FORRÁS: #NHMDEEPSEA GROUP, NATURAL HISTORY MUSEUM, UK

Tovább az eredeti cikkre…