Forrás: Turista Magazin; Szöveg: Gulyás Attila; Fotó: Gulyás Attila
A hétvégén csodálatos idő vár, ami egyben a szokásos csúcsforgalmat is jelenti a népszerű kirándulóhelyeken. Sokak szeretik az ilyenkor tapasztalható nyüzsgést, a többiek viszont inkább dobbantanának egy csendesebb szomszédhoz; nekik gyűjtöttünk néhány tippet.
Tihany központ helyett Sajkod
A Balaton egyik dísze Tihany félszigete, a hazai írásos civilizáció egyik bölcsője, ahol mindig érdemes egy rövid sétát tenni, megcsodálni a panorámát, és eltölteni néhány percet a Belső-tó festői partján. Eddig alighanem mindenki ismeri a helyet, innen viszont kevésbé, pedig ami ezután jön, az legalább ilyen különleges. A sárga kereszt jelzésen, egykori gejzírek megkövült hegycsúcsain át vezet az ösvény az erdők mélyére, majd a hosszú emelkedő végén egyszer csak előbukkan a lábunk alatt a Balaton.
A Tihanyi félsziget vadregényes nyugati oldala
Az itteni part azonban alapvetően különbözik attól, amit bárhol máshol láthatunk a magyar tenger partján: itt nincs vasút, sem pedig utak, de egy hosszú, megközelíthetetlen szakaszon még ösvény sem. Itt az erdők ősi állapotukban nyújtóznak a vízpartig, amelynek vonalát itt még évről évre alakítja a jég zajlása. A különleges vidékre alig jutnak el Tihany látogatói, bár egy napos hétvégén ez teljes magányt még nem is jelent, csendet mindenképp.
Út Sajkod felé
A hegyoldalból érdemes Sajkod felé indulni, erre a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kutatóháza után már keskeny, burkolt út is vezet, közvetlenül a víz partján. A civilizációhoz Sajkod üdülőfaluján túl térhetünk vissza.
Visegrád helyett nógrádi vár
A Dunakanyar koronája várhatóan ezen a hétvégén is különlegességéhez méltón vonzza majd látogatók ezreit. A fellegvár és a lábunk alatt kanyargó Duna képe kétségtelenül Európa legszebb tájképei közé tartozik, azonban ennél kevésbé forgalmas várat is találhatunk a vidéken.
A Nógrádi vár
A Duna túlpartján, Vácon vonatra szállva az egykori végvárrendszer erőssége, Nógrád emelkedik hamarosan a táj fölé. A Visegrádnál jóval kevésbé forgalmas faluban közlekedési vagy parkolási nehézségek nem jellemzők, és a vár udvarán sem kell szűk helyen osztozni másokkal. Az innen nyíló panoráma felöleli a Börzsöny teljes keleti oldalát, csakúgy, mint a szomszédos Cserhát közeli csúcsait.
Panoráma a Börzsöny felé
A rövid vártúra végén betérhetünk a falu éttermeinek egyikébe, vagy egy látványos túraúton át elsétálhatunk a Börzsöny délkeleti kapuját jelentő Királyrétre, ahonnan ez erdei vasút járata visz vissza a Duna parti vasút, és Vác felé.
Szalajka-völgy helyett Lázbérci tó
A Bükk-fennsík északi kapuja mindennemű beépítettsége ellenére csendes napokon ma is egy valódi különlegesség. A Szalajka-völgyben az elmúlt évek útépítései és tereprendezése nyomán a nagyobb tömegek is elférnek, az autókat pedig kitiltották a völgy alsó, bejárati szakaszáról. A háborítatlan természet hangulata azonban itt is véget ér, ahogy a hétvégén megérkezik a látogatók tömege. Őket új, óriási parkoló várja, az erdei vasút pedig a közelmúlt óta a téli időszakban is közlekedik, ha az időjárás is kedvező.
A Lázbérci tó partján
12 kilométerrel, illetve négy buszmegállóval keletebbre, Dédestapolcsány távolabbi végében már jóval kevesebb a kiránduló. A falu végén túl nem a víz zúgása, hanem a csendje jelenti a legfőbb értéket a hatalmas Lázbérci-víztározó partján. A közel három kilométer hosszú tó egészen a szomszédos Uppony faluig húzódik a völgyben, teljes terjedelmében fokozottan védett területen. Az ember és a természet többé-kevésbé felosztotta egymás közt az 1960-as évek óta létező kincset. A tó dédestapolcsányi oldala a horgászok paradicsoma, míg a szinte megközelíthetetlen keleti oldal a ritka madarak, vidrák és erdei állatok otthona. A terepviszonyok miatt a tó teljes partvonalát nem is lehet körbesétálni, de a Dédestapolcsány, Uppony és Lázbérc települések közti bő hat kilométeres túra így is szinte mindent megmutat a vidékből.