Kalandozások nemzeti parkjainkban – Balaton-felvidéki Nemzeti Park IV.

2022.02.22.

Felfedezés erdőn, mezőn, vízben, gyalog és két keréken a Balaton-felvidéken

Idén 25 éve, hogy kihirdették a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot. A negyed évszázad alatt sokat változott és fejlődött környezeti nevelésünk. Már nem csupán az a cél, hogy az élő és élettelen természeti értékeinket bemutassuk. Közvetíteni, erősíteni szeretnénk a környezettudatos gondolkodásmódot a természetben zajló folyamatok és az összefüggések láttatása által. Küldetésünk a természeti környezetért felelős életvitel hangsúlyozása és elfogadtatása.

A sokoldalú környezeti nevelés egyik fontos helyszíne a bakonybéli Erdőismereti Oktatóbázis és a Tihanyi Levendula Erdei Iskola, ahol elsődleges és mindenkori cél az érkező csoportok természet iránti érzékenyítése. Az erdei iskolák speciális szolgáltatása, hogy az osztályok a tananyagokhoz kapcsolódóan, életkori sajátosságok figyelembevételével a közvetlen tapasztalatszerzés útján mélyítik el ismereteiket a 3- 5 nap során.

Ugyanezen létesítmények nyári táborok helyszínéül is szolgálnak, ahol a csoportok programjaik megvalósításához szakmai segítséget kapnak. Már hagyományosnak mondható az általunk szervezett csopaki központtal megvalósuló napközis tábor, ahol a környék természeti, táji értékeinek felfedezése jelenti a főszerepet.

Vízvizsgálat. Fotó: Somlai Szilárd

A diákcsoportok mellett egyre több igény érkezik a természeti értékek szakvezetés során történő bemutatására. Az egy-egy csoporttal eltöltött délelőtt vagy éppen délután lehetőséget biztosít a szemléletformálásra, a növény- és állattársulások és az élőhelyek közötti kapcsolat láttatására. Egy meleg napon az árnyékot adó fa, a csordogáló forrás, a nyíló virágon gyűjtögető méh, a termő vadgyümölcs, vagy éppen a felhalmozódott szerves anyagot lebontó ganéjtúrók tevékenysége ráébreszti a szemlélődőt a természet védelmének fontosságára.

Szakvezetéseink fő helyszínei a védett területeken létrehozott tanösvényeink, amelyeknek önálló bejárásához feladatsorokat állítottunk össze, de készítettünk egy-egy témát feldolgozó játékos munkafüzetet is. Ilyen például a Zsákmese című matricás foglalkoztató, amely a természetben keletkező hulladék kérdéseivel foglakozik. A tanösvények fejlesztése folyamatos. Az idei évben az ökoszisztéma szolgáltatások témaköréből a beporzást és a holtfák fontosságát mutatjuk be több helyszínen. Az erkélyre kihelyezett virágláda mellett egy egyszerű rovarhotel is jó példa arra, hogy a városban élő ember is sokat tehet a természeti értékek megőrzéséért. A levendula, a kakukkfű, a virágzó gyümölcsfa, a nyáriorgona csalogatják a méheket, lepkéket a kertben. A többféle, nem egyszerre virágzó növények folyamatos táplálékforrásul szolgálnak a beporzó rovaroknak.

Rovarhotel. Fotó: Somlai Szilárd

Középiskolások és egyetemisták tanulmányaihoz kapcsolódóan terep- és szakmai gyakorlatokat is biztosítunk és már tizenhat középiskolából várjuk közösségi szolgálat teljesítésére a diákokat.

Nyílt és jeles napjaink, saját szervezésű rendezvényeink egy-egy jeles zöld eseményhez kapcsolódva hívják fel a figyelmet környezetünk érzékenységére, sérülékenységére. Egy egyszerű patakvizsgálat során szem elé kerülő fajok például jelzik a vízfolyás tisztaságának, szennyezettségének mértékét.

A legmagasabb létszámú érdeklődést mégis a kitelepülések során érjük el, amikor egy-egy országos vagy regionális zöld rendezvényhez kapcsolódunk információadással, természetismereti és kézműves játékokkal, valamint védjegyes termékeink bemutatásával. Igyekszünk mi magunk is példát mutatni: természetismereti foglakozásainkon számos esetben újrahasznosított anyaggal dolgozunk.

Erdei iskola Tihanyban. Fotó: Kuszmann Nóra

Oktatási intézmények, táborok, nyugdíjas közösségek, konferenciák kérik fel környezeti nevelőinket, vagy egy-egy speciális szakterülettel foglakozó kollégánkat előadás tartására. A múlt évben a leggyakoribb téma az idegenhonos inváziós fajok terjedése volt, amelyek az egyik legnagyobb veszélyt jelentik a természetes életközösségekre. Olyan fajokra kell gondolni, amelyek eredeti élőhelyükről (pl. Észak-Amerikából, Ázsiából) emberi közvetítéssel jutnak távolabbi élőhelyekre, ahol megtelepedve térhódításukkal veszélyeztetik az ottani honos életközösséget. Mindezt segíti gyors szaporodóképességük, környezeti feltételekhez való alkalmazkodásuk, agresszív terjedésük. Ilyen például a mirigyes bálványfa, amely kiszorítja az eredeti növényzet fajait, vagy a kisállat-kereskedők által behozott vörösfülű és a sárgafülű ékszerteknősök, amelyeket a tartók megunva természetes vizeinkbe engednek el veszélyeztetve egyetlen honos teknősfajunkat, a mocsári teknőst. Fontos, hogy minden állattartó megértse és átérezze, milyen óriási a felelőssége!

E-kerékpártúra. Fotó: Somlai Szilárd

Egyre nagyobb igény mutatkozik olyan aktív programokra, amelyekben van kihívás, de átlagos fizikummal is teljesíthetőek. Elektromos kerékpár körtúráinkat több útvonalon is elindítottuk a csopaki központból. Az elektromos rásegítésnek köszönhetően idősebb korúak is bátran részesei lehetnek az élménynek. A túravezető fontos feladata a biztonság fenntartása mellett a természeti környezet minél alaposabb bemutatása.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt programjainkra!

Válogassanak kedvükre rendezvénynaptárunk színes kínálatából!

bfnp.hu/hu/programok

Írta: Vers Réka, Somlai Szilárd – Ökoturisztikai és környezeti-nevelési Osztály