Itt a Nikon Z 6 II és Z 7 II!

2020.10.14.

A Nikon a sarokpontokon frissítette az első két Z-kameráját. A II-es változatoktól gyorsabb sorozatfelvételt, nagyobb puffert, és dupla kártyafoglalatot kapunk.

A Nikon a közepébe csapott két éve, amikor bejelentette első két Z-kameráját. Rögtön a felső kategóriába céloztak, a Z 6-ot az általános fotós és videós felhasználóknak készítették míg, a nagyobb felbontású Z 7-et inkább a maximális képminőségre vágyó a fotósoknak. Most mindkét kamerának megérkezett a frissítése, amely az elődmodellek legérzékenyebb pontjain hoz változást.

Újdonságok

Talán a legtöbben a dupla kártyafoglalatot hiányolták a Z 6 és Z 7 kamerákból. Professzionális felhasználásnál elengedhetetlen, hogy a fotós két kártyával dolgozhasson, akár úgy, hogy megosztva kerül az egyikre a nyers, a másikra a JPEG kép, akár úgy, hogy biztonsági másolatként, párhuzamosan kerül felírásra minden állomány. Nos a XQD/CFexpress slot az új kameráknál kiegészült egy UHS-II szabványú SD foglalattal. Ez azért is nagyon jó lépés, mert így a fotósok használhatják a már minden bizonnyal meglévő SD-kártyáikat is, a jelenleg még jóval drágább XQD/CFexpress hordozók mellett. Mindkét kamera megtartotta az elődje szenzorját, azaz a Z 6 esetében 25 megapixeles, a Z 7 esetében 46 megapixeles képeket kapunk. A szenzor mögött dolgozó Expeed 6 processzorokat azonban megduplázták, így mindkét kameránál gyorsult a sorozatfelvétel. A Z 6 esetében 14 kép/s, a Z 7 esetében 10 kép/s érhető el. A gyorsabb processzorok azonban az autofókusz teljesítményre is jótékony hatással vannak, mindkét kameránál gyorsabb az élességállítás, kevés fényben is megbízhatóbb a működés és megjelentek új módok is. Eddig csak automatikus mezőválasztás mellett volt választható az arckövetés, most már ez széles mező módban is lehetséges, így könnyen ki tudjuk jelölni előre, hogy az algoritmus a kép mely területén keresse a követendő arcokat, szemeket. Videó módban is megjelent a szemkövető mód mindkét kameránál. Sok profi felhasználó hiányolta a Z 6 és Z 7 gépekről a vertikális markolat csatlakoztatásának lehetőségét, most ez is megérkezett. A MB-N11 jelű markolaton minden lényeges kezelőszerv megtalálható, a plusz akkumulátor pedig akár működés közben is cserélhető.

nikon z 7 ii z 6 ii

Z 7 II

A kamera kulcseleme, a 46 megapixeles képet adó BSI CMOS szenzor változatlan maradt, a dupla processzor azonban 10 kép/s-ra emelte az elérhető sorozatfelvételi sebességet, a megnövelt puffermemória pedig háromszorosára növekedett, immár akár 77 darab RAW kép is elkészíthető megszakítás nélkül. Az új AF-módokon felül a kevés fényes élességállításban is lényeges a fejlődés, a rendszer már -3 fényértékig működik (minimum f/2 fényerejű objektív használata esetén). A külön bekapcsolható kevés fényes AF opcióval ez a határ további két fényértékkel bővíthető lefelé. A legfőbb videós újdonság a 4K/60p mód megjelenése, amely elhanyagolható, 1,08-szoros croppal jár. Külső rögzítőre 10 bites N-log jelfolyam továbbítható. Apró, de lényeges újdonság, hogy a kamera immár táplálható közvetlenül az USB-C porton keresztül is, így lemerült akkuval is tovább folytatható a munka.

nikon z 7 ii z 6 ii

Z 6 II

Az elsősorban a videós felhasználóknak célzott, de általános vagy nagy érzékenységű fotós kamerának is remek Z 6 II szintén továbbfejlesztett autofókusszal érkezik, amely immár -4,5 fényértékig képes fókuszálni (minimum f/2 fényerejű objetkívvel). Ez további két fényértékkel terjeszthető ki a kevés fényes AF opció aktiválásával. Ez a kamera is megkapta az új AF-módokat, így jobban használható az arc- és szemkövetés. A sorozatfelvételi sebesség 14 kép/s-ra növekedett a második processzor beépítésével. Ez a sebesség egymezős AF használata és 12 bites RAW rögzítés mellett érhető el, egyéb beállításokkal 12 kép/s a maximum. A Z 6 II egyelőre nem kapta meg a 4K/60p videómódot, ez azonban csak idő kérdése, a Nikon ugyanis 2021 februárjára ígéri az ehhez tartozó firmwarefrissítést. Fejlesztettek a külső videórögzítési lehetőségen is, már 10 bites HLG vagy N-log jelfolyam is kinyerhető. Akinek még többre van szüksége, az egy opcionális, fizetős firmwarefrissítéssel 12 bites sorkihagyásos 4K RAW-hoz (ProRes Raw) is hozzájuthat februártól.

nikon z 6 ii z 7 ii

Megéri-e váltani?

Úgy tűnhet, hogy a Z 6 II és Z 7 II a legfontosabb jellemzőket tekintve nem hoz drámai változást az elődökhöz képest. A képszenzor mindkét modellben változatlan, a képminőség is szinte azonos lesz várhatóan, a külső és az kezelés is ugyanaz. Mégis nagyon is fontosak azok a fejlesztések, amelyek a két új modellt jellemzik. A profi fotósok immár probléma nélkül választhatják a II-es kamerákat, mert immár adott a két kártyafoglalat. Akinek legalább egyszer vesztek már el képei kártyahiba miatt, főként fizetős munkánál, az nem nagyon akar élesben egykártyás vázzal fotózni. A függőleges markolat lehetősége is fontos lépés, hiszen nem csak plusz kezelőszerveket nyújt, hanem a plusz akku révén több fotó készíthető vele egyhuzamban, csere vagy töltés nélkül. A gyorsabb processzor és sorozatfelvétel, a kibővített puffermemória és továbbfejlesztett videómódok pedig tovább tágítják a lehetőségeket. A mostani modellfrissítésekkel immár kijelenthető, hogy a Z 6 II és a Z 7 II is probléma nélkül alkalmas a profi munkára, elsősorban a dupla kártyafoglalatnak és a portrémarkolatnak köszönhetően.

A Nikon Z 6 II november, a Z 7 II december folyamán kerül az üzletekbe.