Madarászkörökben szenzációt keltett tavaly júliusban, hogy Kecskemét határában, a katonai reptér mellett egy apácahantmadarat figyeltek meg. A faj előző hazai észlelése csaknem 50 éve volt. 2020. május 15-én, 10 hónap elteltével, ugyanitt újra egy felnőtt hím példányra lettek figyelmesek, vélhetően ugyanaz lehet, amely tavaly is itt volt.
Az apácahantmadár (Oenanthe pleschanka) Európa ritka énekesmadarai közé tartozik, az MME adatbázisa szerint hazánkban eddig mindössze hatszor rögzítették a megfigyelését (1955, 1956, 1964, 1965, 1971, 2019).
A hantmadárhoz hasonló megjelenésű madár, e két faj tojóit sokszor nagyon nehéz elkülöníteni egymástól terepen. A hímeket jellegzetes fehér fejtetejük, valamint koromfekete hát- és szárnytollaik egyértelműen elhatárolják a hantmadártól.
Főként ázsiai elterjedésű faj, de költ Európa keleti, délkeleti részein is. Hozzánk legközelebbi költőterülete Dobrudzsa és Bulgária déli része. Akárcsak a hantmadár, az apácahantmadár is a nyílt, rövid füvű területeket kedveli, de tőle eltérően inkább az 1000-2500 méter magasan fekvő köves, sziklás hegyvidéki lejtőket részesíti előnyben.
Rovarokkal, pókokkal táplálkozik, a telet Kelet-Afrikában tölti.