A zöld cukormadár (Chlorophanes spiza) latin-amerikai elterjedésű madárfaj, amelynek tojói smaragdzöldek, hímjei türkizkékek fekete fejjel.
Az új-zélandi Otago Egyetem számolt be arról a különlegességről, amelyben egy zöld cukormadár rendkívül ritka günandromorf, vagyis hímnős példányát figyelték meg. A jelenség ugyan nagyon ritka, de többféle állatcsoportban is előfordul, a legtöbbször ízeltlábúak – különösképp lepkék körében figyelik meg, de előfordul pókok, rákok, sőt, még rágcsálóknál is. A madarak körében azonban extrém ritkaság.
A kolumbiai Manizales közelében találkoztak és figyelték meg közel 2 éven keresztül a különleges cukormadarat. A cukormadár a sármányfélék közé tartozó, közép- és dél-amerikai tangarák képviselője, e madarak általában igen színes tollazatúak. Táplálékai közt szerepel a nektár (innen a neve), de a rovarokat is megeszi, illetve szereti a gyümölcsöt, ez utóbbiért az etetőket is szívesen látogatja. Ivari kétalakúsága leginkább a színeiben nyilvánul meg, méretében mindkét nem igen hasonló.
A történet úgy kezdődött, hogy az Otagói Egyetem zoológus professzora, Hamish Spencer Kolumbiában nyaralt, amikor egy helyi amatőr madarász megmutatta neki a különös tollast. A helyszín, a Reserva Natural Demostrativa Don Miguel területe egy magán kezelésű, de teljes rangú természetvédelmi terület, ahol madármegfigyelők számára biztosított ökoturizmussal foglalkoznak.