Miután megcsodáltuk e roppant sziklafalakat, visszatérünk a zöldre, ami a Cseresznye-hegy és a Kis-Kő-hegy közti vadregényes völgyszorosban vezet minket felfelé. Egy hosszú, de nem túl megterhelő emelkedőről van szó, ami nem csupán a mi utunknak, de a Kő-hegyi tanösvénynek is része. Ennek az útnak sárga T-betű a jele, ami velünk párhuzamosan a Kő-hegyre tart. A tanösvény mindössze 4 km-es útvonalát leginkább tavasszal vagy nyáron, már kizöldült erdőben érdemes bejárni.
A Kőhegyi-tónál – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
A már-már elfeledett Kőhegyi-tó
Az emelkedős részt letudva egy teljesen más hangulatú erdőbe érkezünk. Bokrokkal szegélyezett ösvényünkről alig pár méteres kitérőt téve felkereshetjük a híres, mára már kiszáradt Kőhegyi-tavat, amin hajdanán még csónakázni is lehetett. Napjainkban legfeljebb tavasszal áll benne némi hólé és csapadék. A régmúlt vízben gazdag élőhelyének mára csak pár hírmondója akad. A régi partvonalra az idős fűzfák utalnak, de ma már az egykori tómedret is elfoglalták a füzek és nyárfák. A tó hajdani mocsári növényzetének (gyékény, nád, sás) mára alig maradt nyoma, és az unkabékák száma is jelentősen megcsappant. A tó kiszáradását nem csupán a klímaváltozás idézte elő. Ha a tómeder agyagrétege újra zárul, talán a víz jelenléte is állandósulhat.
Télen még hívogatóbb a menedékház – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
Az egykori tó közelében és a hegy sziklaszirtjeinek tetején áll a Czibulka Jánosról elnevezett Kő-hegyi Menedékház. Környezetében és hangulatában egy klasszikus turistaházhoz érkeztünk, ami nem minden nap és minden órában fogadja a vendégeket, de lényegében egész évben nyitva van. Az élelmen és a frissítőkön túl 24 férőhelyes szállást, a ház előtti területen pedig padokat és tűzrakót találunk.
A téli viszonyok még hívogatóbbá, még meghittebbé varázsolják ennek a klasszikus hegyi menedéknek a hangulatát. Egy forró tea vagy egy tál finom leves elfogyasztása ugyanúgy hozzátartozik a túraélményhez, mint a természeti látnivalók vagy a túratársakkal való beszélgetés.
Egykoron a turistaháztól is volt kilátás, de mára a fák annyira megnőttek, hogy a panorámáért tovább kell gyalogolnunk a zöldön a Petőfi-kilátó sziklateraszához. Persze télen könnyen előfordulhat, hogy a ködös, párás időben az orrunk hegyéig sem látunk, de ha szerencsénk van, legalább Napóleon kalapját megcsodálhatjuk. A Kő-hegy Pomáz felé eső jellegzetes andezitszikláját nevezik így, ami a környezeti hatásoknak kevésbé ellenálló kőzetrétegek folyamatos kopásával jött létre.
Petőfi-kilátó – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
Napóleon kalapja – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
A Kő-hegy tetején
A Kő-hegy egy 366 méteres magaslat, aminek jellegzetes sziklafalait legfőképpen az alatta elterülő laposabb vidékről lehet megcsodálni, illetve a hatalmas sziklafalat innen a kilátóból is szemügyre vehetjük. Szentendre irányából, ahonnan mi is jöttünk, olyan, mintha kényelmesen felsétálnánk egy platóra, ami bár közel százméteres függőleges falakkal magasodik a Duna síkja fölé, mégsem kelt bennünk igazi csúcshatást. Ha a hegytetőre Pomáz felől, a meredeken kapaszkodnánk fel, akkor biztosan másként vélekednénk erről, de mindezzel együtt is egy fennsíkról beszélhetünk, ami a Kő-hegy tetején elterül.
A hegytető téli idilljében – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
Pomáz irányába az említett meredek útszakaszon folytatjuk a túrát, ami kb. két és fél kilométeren keresztül, változatos terepviszonyokkal éri el a város utcáit. A helyenként kimondottan csúszós ereszkedés közben érintjük az épphogy csepegő János-forrást, később pedig az egykori Acsay turistaház helye mellett is elhaladunk egy látványos, szurdok jellegű völgyszorosban. Bár a végállomásunk Pomáz, a település utcáin még sokat fogunk trappolni, mire elérjük zöld utunk végállomását.
Utolsó terepi kilométereink mély szurdokvölgyben Pomáz felé – FOTÓ: LÁNCZI PÉTER
Ebben a városi sétában érdemes kicsit eltérni a zöld jelzések követésétől. Pomázon a mai épületek mellett régmúltat idéző hangulatos házakat, látványos kastélyt és templomot, valamint több egyedi emlékművet is megcsodálhatunk. Reméljük, hogy ötletet és kedvet adtunk a Pilis és a Visegrádi-hegység téli felfedezéséhez, ami megfelelő felszereléssel ebben az időszakban is élvezetes időtöltés lesz. Tarts velünk a következő „Zöld úton” is, ami szintén érdekes és lenyűgöző helyekre fog elnavigálni.