A valódi homokféreg

2024.03.18.

Most fut a mozikban a Dűne 2 – vajon a fantasztikus homokféregnek van-e létező megfelelője a valóságban?

A Frank Herbert regényeiből készült filmeposz legnagyobb sztárjai – legalábbis szó szerinti értelemben – az óriási homokférgek, amelyek akár 450 méteresre is nőhetnek. Vajon miről mintázhatták őket? Mihez lehet hasonlítani? Vannak-e a Földön hasonló lények? A Nature egy szakértő segítségével járta körbe a kérdéseket.

Az kétségtelen, hogy a regények és a belőlük készült filmek homokférge, a Shai-hulud lett a névadója egy 500 millió éve, a kambriumban élt tengeri féregnek, amelynek kövületét néhány éve fedezték fel.

Luke Parry, az Oxfordi Egyetem paleontológusa, aki ordovíciumi és kambriumi (540-444 millió éve) férgekkel foglalkozik, arról mesélt, mekkorák is lehetnek a valóságban e földi férgek.

A bobbit-féreg állkapcsa, ami kilátszik az üledékből. A teste, amit nem látunk, 1-3 méteres is lehet. Forrás: iNaturalist

„Vannak gyűrűsférgek, amelyek több méteresre is megnőhetnek, ezek a soksertéjűek közé tartozó Eunicida rendből kerülnek ki.” Ezek az állatok részben lesből támadó ragadozók, nagy, erőteljes állkapcsuk van, és gyakran tintahalra, polipra, s gerincesekre vadásznak. „Vannak igen nagyra nőtt földigiliszták is. A Megascolides nem tagjai elérik a 2 métert, a legnagyobbak Ausztráliában élnek.”

Az Ottoia nevű ősi féreg rekonstrukciója. A Priapulidák közé tartozó állat mintegy 500 millió éve élt. Forrás: WIKIMEDIA COMMONS

A Dűne homokférgeinek rengeteg foguk van, ehhez azonban nem feltétlenül kell a fantázia birodalmába mennünk. Az 500 millió éve élt farkosférgek (Priapulida) is rendelkeztek fogakkal, így például az 508 millió éve Ottoia, amelyre a híres Burgess-palában bukkantak rá. Nekik ma is élnek a rokonaik a tengerfenéken. Azonban a fogaik arra szolgálnak, hogy segítségükkel haladjon az állat a felszín alatti üregében.

Tovább az eredeti cikkre…