A szem az evolúció tükre

2024.03.04.

A ma élő kaszáspókok feje tetején egy pár szem figyeli a külvilágot, nemrégiben találtak egy fajt, amelynek azonban embrió korában még négy további szeme is van.

A kaszáspókokról elsősorban azt kell tudni, hogy a magyar nevük egészen megtévesztő, ugyanis nem pókok, mérgük sincs, így még a pókfóbiások számára is ideális házi kedvencek lehetnének. Hogy mégsem azok, annak az a legfőbb oka, hogy egyébként rejtőzködő életmódúak.

Ha közelről, nagy nagyításban megnézzük őket, feltűnően hosszú lábaik mellett kiemelkedik a szemük, szó szerint is, ugyanis úgy emelkednek ki a fejük tetejéből, mintha rá lenne ragasztva két fekete gyöngyszem.

A kaszáspók szeme gyöngyszemként áll ki a fejtetőből. Forrás: WIKIMEDIA COMMONS

Nemrégiben a Current Biology folyóiratban jelent meg a Wisconsin-Madisoni Egyetem kutatóinak tanulmánya, amely kissé felforgatja a kaszáspókok evolúciós múltját. A szakemberek egy brazil kaszáspókot vizsgáltak, amikor a szem fejlődésének lépéseit vizsgálva feltárták, hogy az embriók a szokványos két szem mellett négy további kezdeményét is a fejükön hordozzák, azonban ezek csak fényérzékeny sejtcsoportok, szemlencse nem társul hozzájuk. A felfedezés azt jelenti, hogy a kaszáspókok evolúciós útja korábban elkülönült távoli rokonaitól, mint gondoltuk.

A talált extra szempár egyike az állatka fejének oldalán helyezkedik el, a másik pedig a fej előre néző részének közepén. A jó 10 éve talált fosszíliák alapján tudtuk, hogy voltak régen olyan elődeik a mai kaszáspókoknak, amelyeknek a fejük oldalán is volt szemük, azonban a mostani embriókori csökevény arra utal, középen két pár szemük lehetett az ősöknek.

A lila a jelenlegi szemek helyén az aktív opszin, a zöld pedig az ősi, mára elcsökevényesedett szemek helyén aktív obszint mutatja. Mindezt csak a kaszás embrióin lehet észlelni. Forrás: GUILHERME GAINETT

Tovább az eredeti cikkre…