Visszatérőben a rejtőzködés nagymestere

2020.12.07.

A hazánkban is őshonos hiúzfaj a vadászat, az élőhelyek fogyatkozása, felszabdalása és a táplálék csökkenése miatt Európában mindenhol megritkult. Szerencsére ma újra több helyen bukkan elő.

Az eurázsiai hiúzt Magyarországon a 20. század elején kipusztultnak tekintette a természetvédelem, majd a század utolsó két évtizedében spontán visszatelepült. A szlovákiai állományai megerősödtek, és innen vándoroltak be állatok az Északi-középhegység területére. Ez tehát nem az ember által megszervezett visszatelepítési program eredménye, hanem az állatok megfelelőnek találták a helyet, és újra betelepültek erdeinkbe. Annak, hogy az utóbbi évtizedekben megtelepedtek és megmaradtak hazánkban, a nemzeti parkok és a WWF Magyarország természetvédelmi tevékenységének is szerepe van.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén egyre több hiúzjárta területre derül fény, de a Börzsönyben, a Bükkben, az Aggteleki-karszt és a Zempléni-hegység területén is előfordulhat. A szakembereknek nincs könnyű dolguk, hiszen elég óvatos ez a nagymacska. Ragaszkodik a zavartalan, sűrű és idős erdőkhöz, onnan önszántából nem teszi ki a mancsát. Mivel kiváló a hallása, ha észreveszi az ember közeledtét, gyorsan odébbáll.

A hiúzmegfigyelésben részt vevő szakemberek azonban nem adják föl, és igyekeznek minél többet megtudni erről az állatról. Ebben nagy segítséget nyújtanak a mozgásérzékelős kameracsapdák, melyek éjjel-nappal figyelik az élőhelyeket.

A WWF Magyarország 2003 óta foglalkozik intenzíven a hazánkból korábban kipusztult, mára lassan visszatérő nagyragadozóval. Elsősorban a lakossági tájékoztatásban és a tudományos kutatások támogatásában vállalnak szerepet. A Hiúzvédelmi program célja az ismeretterjesztés mellett az állatok élőhelyeinek védelme. Távlati céluk a hiúzok rádiótelemetriás eszközökkel történő nyomon követése, ezáltal területhasználatuk, szokásaik feltérképezése.
A WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság 2010 óta működik együtt a nagyragadozók kutatásában. Azóta újabb és újabb fotókkal, videókkal sikerül alátámasztani a faj jelenlétét.

A zempléni hiúzt 2015 decemberében rögzítette egy kameracsapda, az Aggteleki Nemzeti Parkban pedig 2019 márciusában bukkant föl egy példány. Mivel hazánkban a hiúz állomány nem stabil, így minden egyes egyed nagy figyelmet kap.

De vajon hány hiúz él ma Magyarországon? Tovább az eredeti cikkre…

A cikk borítóképét készítette: Körmendy Zizi (Ücsörgő)