Néhány éve, amikor megjelentek az első környezetbarát szívószálak, tányér és pohár alternatívák, elégedetten bólogattunk. Moshatjuk kezeinket, hamarosan csak gondolatban lesznek velünk jelen a műanyag hulladékkal kapcsolatos problémák. Mindenki várta a “spanyolviasz” effektust, ami majd megváltja a világot és az ezután keletkező hulladék varázsütésre, láthatatlanul bomlik le és tűnik el a Föld atmoszférájából. Az igazság azonban az, hogy ami van, az marad is, akkor pontosan mit is jelent, hogy egy termék környezetbarát és lebomló, ha nem varázsütésre semmisül meg?
Ezek a poharak, evőszeközök és tányérok alapanyagukat tekintve 100%-ban növényi eredetűek, így mivel nem fosszilis alapanyagból származnak, így az előállítás során is lényegesen kisebb környezetterhelést jelentenek a Földünknek. +1 jó pont az Ökoterméknek. De mi lesz velük használat után? A növényi alapnak köszönhetően ezek a termékek szabályozott, ipari körülmények között 8 hét alatt lebomlanak. Ez nem azt jelenti, hogy eltűnnek, hanem hogy komposzt lesz belőlük, ami akár virág alá is mehet a kertbe.
Itt van jelentősége a “minden szemét hulladék, de nem minden hulladék szemét” gondolatának. Tegyük fel, elmegyünk a sarki büfébe, kérünk egy gyrost, elmajszoljuk a következő padon, majd az alufóliáját és a műnyag tányérját hanyagul a kuka mellé helyezzük. Ez szemét! Ha viszont elmegyünk a sarki büfébe, kérünk egy gyrost, elmajszoljuk a következő padon, majd a papírzacskóját figyelmesen a szelektív kukába dobjuk, az már hulladék. Tehát, amit a szemétgyűjtő mellé dobunk, annak nem lehet lekövetni, szabályozni a további útját, míg a hulladékot újra fel lehet dolgozni, amihez viszont megfelelő körülmények kellenek.
A lebomló termékekkel is ez a helyzet. Sokan azt várják el tőlük, hogy tengerbe dobva pár hét alatt semmissé legyenek, pedig ezek a termékek csak szabályozott körülmények között tudják nyújtani azt, amit ígérnek. Hiszen miért is kerülne szemét a tengerbe vagy a kuka mellé az utcára, ha mi emberek nem dobáljuk oda. A hulladék, a hulladékgyűjtőbe való, ahogy ez a lebomló termékekkel is így van, hogy utána kidolgozott technikák útján, környezetbarát formában kerülhessenek vissza a körforgásba.