Itt a jó idő és itt vannak a szabadban tölthető nappalok és éjszakák. Egy nyári meleg, szabadban töltött romantikus éjszaka meghittségét nagyban befolyásolja a résztvevők száma. Egy asztal közepén pislákoló lámpa is tucatjával vonzza az éjszakai rovarokat és cseppet sincsenek tekintettel, hogy hány centiméterben is határoztuk meg az intimszféránkat. Ezért, ha mást nem is tehetünk, annyit biztosan, hogy utánajárunk, miért is ilyen népszerűek az este fényei.
Régi elméletek arról, hogy miért vonzza a rovarokat a fény…
A rovarok látása úgy fejlődött, hogy segítse őket a túlélésben, de a repülő rovarok számára a túléléshez szükséges készségek összetettebb képességeket igényelnek. A látás segít a rovaroknak táplálékforrásokat (például leveleket és virágokat) találni; vizuális nyomokat használni, beleértve a polarizált fényt is; tájékozódni és navigálni; menedékhelyeket és tereptárgyakat észlelni; párt keresni; ragadozókat észlelni és előlük elmenekülni; valamint petét rakni a legmegfelelőbb helyre (például fiatal levelekre).
Évek óta különböző elméleteket gyártottak a mesterséges fények körül éjszaka összegyűlő rovarok jelenségének magyarázatára, többek között:
Navigáció égi objektumokkal. Az éjszakai rovarok a holdat és a csillagokat használják éjszakai navigációra azáltal, hogy mozgásukat a repülési útvonalukhoz képest meghatározott szögbe kényszerítik, így a mesterséges fények, amelyekhez közel kerülhetnek, összezavarják őket. Ez megmagyarázza, miért tűnnek úgy, mintha körbejárnák/repülnék a lámpákat.
Etetési viselkedés. A lepkék és más, éjszaka repülő rovarok a számukra vonzó hullámhosszú fényt társíthatják táplálékforrásaikkal, például virágok színeivel.
Melegedés. Egyes rovarokat vonzhatnak a hőforrások, amelyeket a régebbi mesterséges fényforrások bocsátanak ki, de nyilvánvaló, hogy a LED-ek sokkal kevesebb hőt bocsátanak ki.
Menekülés a veszélytől. A rovarok a fény felé haladnak, hogy elmeneküljenek a ragadozók elől, melyek sötét területeken, például növények között rejtőzhetnek.
Nyílt téri válasz. A legtöbb repülő rovart vonzzák a nyílt, világos terek és távol tartják magukat a félhomályos helyektől. Az ok, hogy a fényre úgynevezett pozitív fototaktikus válaszuk van, ezért előnyben részesítik az UV-fényt, amely magas napfényszinttel rendelkezik.
Erős fény. A rovarszemek érzékenyek az éjszaka alacsony fényszintjére, és a mesterséges fény elvakítja őket, ezért a fényforrásba vagy a közelben lévő tárgyakba ütköznek.
Ezek közül néhány alig több, mint találgatás, míg mások a repülés viselkedésének kutatásán alapulnak.
Ez lehet az igazi oka annak, hogy a rovarokat vonzza a mesterséges fény…
A 2023-ban közzétett új kutatás nagy sebességű kamerákat használt a rovarok repülés közbeni filmezésére, mivel azok alacsony környezeti fényszint mellett reagáltak a különböző mesterséges fényforrásokra. Ezt egy laboratóriumban, ellenőrzött körülmények között és egy Costa Rica-i esőerdőben végezték. A vizsgált rovarok közé tartoztak szitakötők, lepkék, számos légyfaj és méhek is.
Amikor a laboratóriumban egy konténerben felülről diffúz (szórt) UV-fény világított, a méhek és a legyek stabil repüléssel repültek felfelé, mint egy normál menekülési repülés során. Amikor a diffúz UV-fényt alulról felfelé világították, egyik rovar sem tudott normálisan repülni. Megdőltek és megfordultak, melynek következtében a padlóba ütköztek. Ez nem fordult elő, amikor a legyeket fehér fénnyel tesztelték, így ez csak a diffúz UV-fény egyedülálló hatása a tanulmányban alkalmazott légyfajok esetében. Ez azonban érdekes módon nem befolyásolta a gyümölcslegyeket, amelyek hasonló UV-hullámhosszakat látnak, mint más legyek, de senki sem tudja, miért nem kapták ugyanazt az eredményt!
Ugyanezt a bukdácsoló és összeomló hatást figyelték meg a rovarok repülése alatti UV-fénnyel a Costa Rica-i esőerdőben, és normál repülést figyeltek meg, amikor felülről világították meg őket. Ez azt mutatja, hogy a viselkedést a rovarok felfelé és lefelé irányuló érzékelésének zavara okozza, mivel az UV-fény alattuk van, nem pedig az égből származik, mint normális esetben.
A nagy sebességű fényképezés azt mutatta, hogy a rovarok éjszaka a közeli pontszerű fényforrások felé döntik testüket, aminek következtében ortogonálisan (derékszögben) repülnek, így végül körözni kezdenek a fények körül. Ez magyarázza a fényforrás körül gyülekező éjszakai rovarok viselkedését.
Bár ez választ ad a rovarok mesterséges fénnyel szembeni viselkedésével kapcsolatos néhány kérdésre, még mindig sok mindent nem tudunk megmagyarázni a rovarok figyelemre méltó látási képességeiről. De ez a tudás valószínűleg segít abban, hogy hatékonyabb módszereket találjunk a kártevő rovarok begyűjtésére, valamint a megfelelő fények alkalmazására, például amikor szeretnénk egy nyugodtabb kültéri esti programot.
Írta. Lajtár Lili – biológus
A cikk borítóképét készítette: Potyó Imre (Holdtánc)