Természetbarátok, figyelem! Ezekkel a növényekkel csábíthatjuk a kertünkbe a rovarokat!
2025.05.02.Egy ökológiai kert alapja a harmonikus együttműködés a természettel. Itt minden többfunkciós, igen, még a virágok is. Ráadásul sok évelő virággal igazi rovarparadicsomot varázsolhatsz a közvetlen környezetedbe. Ha a gyönyörködés mellett hasznos növényekre is vágysz, válogass az alábbi listából!
Gyakran olvashatod, hogy a rovarok hasznosak, védeni, táplálni kell őket. Nem véletlen ez a nagy lelkesedés, hiszen ma már az is ismeri a rovarok elképesztő jelentőségét, aki nem ássa bele magát mélyen a témába. A rovarok a természet kulcsszereplői, bár tény, hogy elsősorban a beporzókat szeretjük említeni. De miért is olyan lényeges a jelenlétük a kertedben?
1. Beporzás mint lételem
A méhek, lepkék, darazsak és más rovarok nélkül nem lenne termés. A világ élelmiszer-növényeinek kb. 75%-a rovarbeporzást igényel. Ez nemcsak a mezőgazdaság szempontjából létfontosságú, hanem a vadon élő növények szaporodása érdekében is.
2. Lebontás, tápanyag a talajban
Sok rovar – például a ganajtúrók, egyes lárvák és hangyák sokasága – hozzájárul az elhalt növényi és állati anyagok lebontásához, így biztosítják a tápanyagok visszajutását a talajba.

A lebontás is fontos tényező, amiben segítségünkre lehetnek az ízeltlábúak. Kép: canva
3. Táplálék, fontos elemek a láncban
A rovarok alapvető táplálékforrást jelentenek sok madár, kétéltű, hüllő és kisemlős számára. Hiányuk esetén az egész ökoszisztéma összeomolhat.
4. Talajépítés, ami nem csak a növények számára fontos
Egyes talajlakó rovarok (pl. a hangyák, a lárvák) javítják a talaj szerkezetét és szellőzését, így segítik a növények fejlődését és a víz bejutását.
5. Biológiai védekezés
Sok rovar – pl. a katicabogarak, a fátyolkák – a kártevők természetes ellenségei. Segítségük nyomán csökkentheted (vagy inkább elhagyhatod) a kémiai permetezést.

Sokszor a legkisebbektől várhatjuk a legnagyobb segítséget. Kép: canva
Rovarmágnesként működő növényeket minden kertbe!
A rovarok jelentőségén tehát nem érdemes vitatkozni. Sőt, egy ökológiai szempontokat is figyelembe vevő kertben teljesen egyértelmű, hogy nekik is kedvezni szeretnénk. Ezt pedig sokszor a megfelelő növények kiválasztásával is megtehetjük. Az alábbiakban olyan növényeket gyűjtöttünk csokorba, amelyek akár többfunkciósak is lehetnek: zöldtrágyaként, gyógynövényként, fűszerként is teszik a dolgukat, mindemellett imádják őket a rovarok.
Borágó (Borago officinalis)
Habár a borágó nem évelő, olyan sokoldalú, hogy a listán a helye. Levelei ehetők, leginkább az uborkáéra emlékeztető ízzel, ahogyan virágai is, melyekért rajonganak a beporzók. Teája vizelethajtó hatású, vese- és hólyagproblémák ellen jó megoldás.
Egyéves növény, amely – miután magjait elszórta – a következő években is kerted éke lehet. Nem mellesleg valóban szép, kellemes illatú növény.

Borágó. Kép: canva
Sarkantyúka (Tropaeolum majus)
Szép és hasznos: amellett, hogy távol tartja a levéltetveket és a hangyákat, szinte minden része ehető. Voltaképp csapdanövényként működik, eltereli a figyelmet a zöldségekről. Remek talajtakaró és társnövény. Érdekesség, hogy időjós is: időnként már az eső előtt vízcseppek jelennek meg a levelein.

Sarkantyúka. Kép: canva
Macskamenta (Nepeta spp.)
Szuper évelő, amely hosszan virágzik, így sokáig nyújt táplálékot a beporzóknak. Rendkívül igénytelen, szárazságtűrő, kevés gondozást igényel. Gyógynövényként is helytáll: gyomorpanaszok, menstruációs görcsök ellen is bevethető, stresszkezelésre is hatásos. A méhek mellett a macskákat is vonzza, de a vadállatok nem kedvelik az illatát.

Macskamenta. Kép: canva
Cickafark (Achillea millefolium)
Sokoldalú gyógynövény, amely az évelőágyások dísze. Ma már rengeteg színben és formában kapható, de legfőbb vonzereje, hogy számos hasznos rovar – pl. a fátyolkák, a fürkészdarazsak – rajonganak érte. Jó kísérőnövény a veteményesben is.

Cickafarkverziók. Kép: canva
Izsóp (Hyssopus officinalis)
Illatos, dekoratív, gyógyhatású és igazi rovarmágnes. Támogatja a hasznos rovarpopulációkat, különösen a ragadozó fajokat. Az izsóp fűszer-, gyógy- és dísznövény. Fűszerként saláták, húsételek, levesek ízesítésére kiváló, gyógynövényként gyulladások csökkentésére, megfázás ellen, izzadáscsökkentőként hatékony.

Izsóp. Kép: canva
Facélia (Phacelia tanacetifolia)
Kiváló zöldtrágya, talajjavítóként is ismert, de sokan méhlegelőként alkalmazzák. Gyorsan nő, sok nektárt ad, a facéliaméz is ismerős lehet sokak számára.

Facélia. Kép: canva
Tipp: Törekedj elősegíteni a folyamatos virágzást egész szezonban (tavasztól őszig), hogy mindig legyen táplálék a rovarok számára! A virágok különböző formái és színei is segítenek sokféle rovar vonzásában.
Vasfű (Verbena officinalis / bonariensis)
Magasra nő, sok apró virága van, amelyeket a pillangók és a méhek imádnak. Kitűnően mutat a természetes hangulatú kertekben: habár egynyári, rovarvonzó tulajdonsága és gyógyhatásai miatt érdemes megismerni. Elsősorban az orrüregek tisztítására, a megfázás tüneteinek enyhítésére és a légutak tisztítására jó, de hatékony az általános közérzet javításában is.

Verbéna. Kép: canva
Méhbalzsam (Monarda)
Kihagyhatatlan eleme a rovarbarát kerteknek, a beporzók nem tudnak ellenállni neki. Gyógyászati célra is alkalmazható, fertőtlenítő hatású. Üde színfolt lehet bármilyen kertben, hamar nagyra nő, gyönyörű évelő.

Méhbalzsam. Kép: canva
Bármit is válassz, érdemes a többfunkciós lehetőségeket szem előtt tartani: a fenti növények nemcsak szépek, nemcsak rovarmágnesek, hanem más területeken is hasznosak. Gyógynövények, fűszernövények, talajtakarók vagy zöldtrágyák. Az ökologikus kertben minden növénynek lehetősége nyílik arra, hogy erősítse, és sokoldalúvá tegye az ökoszisztémát.
Írta: Granát-Galló Tímea