A császárpingvinek 2022-ben hatalmas veszteséggel zárták az évet: a tengerjég hiánya miatt számos kolónia nem tudott utódokat felnevelni.
A Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) számolt be arról a sajnálatos kutatási eredményről, mely szerint a császárpingvinek 2022-ben példátlan katasztrófát éltek át: utódnevelésük teljesen sikertelen volt, mivel nem állt rendelkezésre az ehhez szükséges tengerjég.
A Communications Earth & Environment folyóiratban közöltek szerint a Bellingshausen-tengeren lévő ötből négy császárpingvin költőtelep is 100 százalékos veszteséggel zárta a költési szezont. A tengerjégről készült műholdfelvételek elemzéséből arra jutottak, hogy a jég még azelőtt feldarabolódott, hogy a pingvinfiókáknak kifejlődhetett volna a végleges, vízzáró tollazatuk.
A császárpingvin költéséhez arra a tengerjég-típusra van szükség, amely télen a szárazföld mentén, a parthoz tapadva fagy meg, és tart ki ebben a formában a következő nyár eleji olvadásig. A császárpingvin a déli sarkvidék telén, május-június során rak tojást, és bár a fiókák 65 nap alatt kikelnek, az önálló életre csak a következő nyáron – vagyis december-január körül válnak képessé. Ez addigra történik meg, mire beköszönt a jég olvadásának, feldarabolódásának ideje.