Egy új kutatásban arra jutottak, hogy legalább 140 millió éve, amióta az első virágport tartalmazó virágok létrejöttek, rovarok gondoskodtak a pollenjük terjesztéséről.
Az Új-Dél-Walesi Egyetem (Sydney) számolt be arról a kutatásról, amelyben a világ legkorábbi virágos növényeinek valószínűsíthető beporzóit vizsgálták, genetikai eszközök segítségével. Bár a virágos növények legtöbbje esetében ma is rovarok a beporzók, számos más módszer is létezik, ezért most a növények rokoni kapcsolataiból felépülő rendszer alapján következtettek vissza a kezdetekre. Egy nemrégiben végzett kutatás arra jutott, hogy már a virágos növények (zárvatermők) megjelenése előtt is közreműködhettek a rovarok a növények megtermékenyítésében.
A New Phytologist szakfolyóiratban bemutatott vizsgálatok során olyan tulajdonságok eredetét ellenőrizték, amelyek a rovarbeporzáshoz köthetőek: például ilyen az illat, a nektár jelenléte, a virágok színe, vagy épp a pollenszemcsék számos tulajdonsága. Bár már korábban is felmerült, hogy valószínűleg a rovarbeporzás lehetett a legősibb módszer, a virágos növények teljes családfáján keresztül eddig nem vizsgálták meg e kérdést.