Rohan az idő – Brinno

2023.09.01.

Mind ismerjük az érzést, hogy órák, napok, évek tűnnek utólag nagyon rövidnek, később visszatekintve rájuk. Ez természetes velejárója az emberi létnek, számos filozófus foglalkozott vele, hogy miért tűnik az idő visszatekintve sokkal gyorsabbnak, amellett, hogy állandósága a mai, modern világunk egyik alappillére. Mi van azonban akkor, ha szeretnénk valamit úgy láttatni, mintha gyorsan elkészült volna, vagyis felgyorsítani az eltelt időt?

Ezért született meg a time-lapse fogalma, ami szó szerint fordítva is az idő múlását jelenti és képesek vagyunk a fotótechnikában is ezt alkalmazni, méghozzá elég régóta. Az első time-lapse felvétel az 1956-ban megjelent Az élet titkai című dokumentumfilmben (Disney) volt látható. Maga a technológia nem sokat változott az idők során (!), gyakorlatilag ugyanazt készítjük el ma is digitálisan, amit anno a filmre álmodtak. Ha óránként készítünk 2 képet valamiről és azt lejátsszuk, akkor 12 óra alatt jön össze egy másodperces, 24 kocka/másodperc sebességű anyag, amit szemünk már folyamatosnak lát. Így egy nap leforgása alatt mindössze egy 2 másodperces videó készül.

Térjünk is rá ezen technológia gyakorlati használatára, ami rengeteget segített az embernek megérteni bizonyos dolgokat, melyeket nem tudott hosszútávon, a nap 24 órájában megfigyelni, hiszen a végbemenő változások annyira kis léptékűek. Kinyíló virágok, bábokból kikelő lepkék, növekvő mohatelepek, számtalan példa, amin a time-lapse segített megérteni a természet összefüggéseit, komoly bizonyítékokat adva a kutatók, antropológusok kezébe.

Ha azonban tudjuk használni a technológiát arra, hogy megértsük a körülöttünk lévő világ fejlődését, változásait, akkor ezt megtehetjük a saját magunk által véghez vitt, sokszor gigantikus és hosszú ideig tartó projekteknél is. Jellemzően az építkezések, illetve egyéb ilyen nagy volumenű alkotómunkák sajátossága, hogy szabad szemmel alig látható a napi változás, egy „felgyorsított” videóban azonban nagyon látványos, ahogy gomba módjára nő ki a földből egy lakóház, vagy egy híd a két part között.

Ekkora léptékű időfelgyorsításnál azonban felvetődnek kérdések. Hogyan fogja kibírni az akkumulátor? Hogyan nem fog elmozdulni a nézőpontunk, aminek egy time-lapse videónál különösen nagy jelentősége van. Válaszom is van: hosszú akkumulátoridő, biztos rögzítés, magas elllenállóképesség.

Ezt kínálja a Brinno, aki szinte az egész termékportfólióját ennek a küldetésnek szenteli és kiváló megoldásokat kínál, ipari környezetbe is alkalmas time-lapse-ek rögzítéshez.

Kínálatukban megtalálhatjuk a kamerák mellett, a hosszú idejű betáplálásra alkalmas kiegészítőket, valamint mindent, ami képessé teszi őket arra, hogy akár hónapokig fix pozícióban, a beázástól és az időjárás egyéb viszontagságaitól védve is folyamatosan működjenek!

A gyártó weblapja rengeteg infót tartalmaz a termékekről, többek közt egy kalkulátort is, amivel ki tudjuk számolni mekkora memóriakártyára van szükségünk a tervezett felvétel elkészítéséhez, a kiválasztott kamera és a felvétel hosszának viszonylatában.

https://brinno.com/pages/support-calculator

Már a Tripontnál is elérhető a termékcsalád!