Récék, bíbicek, cankók, gulipánok: tavaszi nyüzsgés a kardoskúti Fehér-tavon

2025.04.09.

Izgalmas és színes a madárélet ezekben a hetekben a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon. A récék mellett bíbicek, pajzsoscankók, aranylilék, nagy godák, sőt még gulipánok és sárszalonkák is állomásoznak a területen.

A Fehér-tó most ideális helyszín a récék és a partimadarak számára, a meder 90 %-át víz borítja. A récék közül a csörgő récék tábora a legnépesebb. Januárban volt a vonulási csúcs, februárban visszaesett a számuk, majd február végétől folyamatosan emelkedett, s még most is majdnem 1000 példány van a tavon. Hasonló tendenciát figyeltek meg a fütyülő récéknél is, melyek száma április első napjaiban még 7-800 példány volt. Mindkét récefaj szereti a sekély vizeket, ahol növényzet is van. A fütyülő récék a tópartra sétálnak ki, a csörgők pedig a tó szegélyében keresik a táplálékukat. A kanalas récék is megindultak a vonulásban. Náluk nem volt januári csúcs, március elejétől kezdtek folyamatosan jönni. Április elején 250 példányt számoltak. Ők is a sekély vízben, vagy a növényzet és a nyílt víz határán, szürcsölgetve keresik a táplálékot. A böjti récék szintén jelen vannak még, de már jóval kisebb számban, alig százan. Hasonló mennyiségben láthatunk nyílfarkú, tőkés és kendermagos récéket is.

Fehértó. Fotó: Palcsek István Szilárd

A partimadarak közül még mindig a bíbic, a pajzsoscankó és az aranylile van jelen a legnagyobb mennyiségben. Az aranylilék száma március elején tetőzött 3300 példánnyal, de még április elején is több százas csapatok pihennek bent a tavon. A bíbicek száma március elején-közepén tetőzött, 1100 példánnyal, de még mindig több százan vannak. Az aranylilékkel közösen bejárnak pihenni a tóra, de a környező gyepeken táplálkoznak. A pajzsoscankók első példányai február közepén érkeztek, s most kezdenek egyre nagyobb mennyiségben megjelenni. A tó körüli, pusztai vizeken, gyepeken láthatjuk kisebb, néhány 10 példányos csapataikat, de összesen legalább 500-an vannak.  Ők nem annyira ragaszkodnak a tóhoz, a környező vizes területeken táplálkoznak.

Bíbic. Fotó: Palcsek István Szilárd

A nagy godáknál március közepén 400 példánnyal tetőzött a vonulás, de még április első napjaiban is több mint 100 példány tartózkodott a Fehér-tavon és a Lófogó-ér környékén. Ők is néhány 10 példányos csapatokban táplálkoznak a kis vízfoltokon. A kis pólingok száma meghaladta a százat, vonulásuk várhatóan nemsokára eléri a csúcsot. Az aranylilékhez és a bíbicekhez hasonlóan ők is a tóra járnak be pihenni, táplálékot pedig a tó környékén keresnek.

Nagy póling csapat. Fotó: Palcsek István Szilárd

Vannak még piroslábú cankók, havasi partfutók, s kis számban gulipánok, réti cankók és sárszalonkák. Aki tehát mostanában felkeresi a Lófogó-ér melletti, szabadon látogatható, nádfedeles kilátót, az színes, mozgalmas élővilágban gyönyörködhet.

A cikk borítóképét készítette: Daróczi Csaba (A szundikátus)