Pompázik a kikeleti hóvirág a Duna-menti ligeterdőkben

2020.02.18.

A legtöbb kora tavaszi, lombfakadás előtt virágzó társához hasonlóan a hóvirág virágzása is erősen függ az időjárástól. Az idei enyhe tél hatására a Kiskunság ártereiben is a szokásosnál hamarabb kezdett nyílni a kikeleti hóvirág, meseszép szőnyeggel borítva be az erdők alját.

A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) nemesített rokonfajai a kertekben már több hete virítanak. A hó olvadása után, illetve a kemény fagyok elmúltával általában február végén, gyakran már a hónap közepén megjelennek fehér leplű, lecsüngő virágai. Enyhe tél esetén akár hetekkel korábban is virágzásnak indulhatnak.

Magassága virágzáskor rendszerint 7-15 cm között mozog – egyes kerti fajok ennél jóval nagyobbak is lehetnek.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén a Duna-menti ligeterdőkben fordul elő a faj, legnagyobb példányszámú állományai Solt, Ordas, Harta, Dunavecse térségében találhatóak. Itteni populációi a múlt hét végén kezdtek virágozni, az enyhe idő hatására már teljes pompájukban nyílnak. A hóvirágmezőben már felfedezhetjük az ibolya és a tavaszi csillagvirág ragyogó kékes-lilás virágait is.

Mint az elsők között megjelenő tavaszi virágot, régebben tömegesen gyűjtötték, ami az állományok megfogyatkozásához, a genetikai állomány leromlásához vezetett. A gyűjtők pont a legnagyobb, legszebb példányokat szedték/szedik le, így csak a gyengébb, kisebb termetű és virágú példányok tudnak magot érlelni, és tovább szaporodni (majd még közülük is újra és újra letépik a nagyobb virágúakat, és így tovább). Emiatt az Európai Közösség természetvédelmi szempontból jelentős növényei közé került, 2005 óta gyűjtése és árusítása tilosEgy szál hóvirág leszedése 10.000 Ft büntetést vonhat maga után! Inkább vadon, természetes élőhelyén, vagy akár egy arborétumban (pl. Fővárosi Állat- és Növénykert, Alcsúti Arborétum) tett kirándulás keretében gyönyörködjünk bennük!

Fotó: Nagy István

A hóvirághoz valamelyest hasonló, vele nagyjából egyidőben nyíló tavaszi tőzike (Leucojum vernum) a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén nem fordul elő, de a Dunántúli lelőhelyein (mint pl. a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó csáfordjánosfai, több milliós állomány) is lassacskán virágzásnak indul – érdemes arrafelé is tenni egy túrát, ha lehetőség nyílik rá! Mindkét hazai tőzike fajunk (a most nyíló tavaszi, és a májusban virágzó nyári tőzike) védett, ne vigyük őket haza, legfeljebb csak fényképen.

Hóvirágmező a Solti-szigeten. Fotó: Kovács Sándor

A cikk borítóképét készítette: Gór Ádám