A Nikon Coolpix P1100 egy nem is olyan kompakt bridge fényképezőgép, amely óriási, 125-szörös optikai zoomtartományt kínál…
A Nikon Coolpix P1100-ról röviden
Nem tehetek róla, de a Nikon Coolpix P1100-zal kapcsolatban vegyes érzéseim voltak az elején, aztán meggyőzött. Persze, egy „kompakt” fényképezőgéphez képest hihetetlenül nagy és nehéz, de 125-szörös optikai zoomtartományt kínál, ami 24-3000 mm-nek felel meg. A leghosszabb tartományban olyan témákat is meg tudok örökíteni, amelyek szabad szemmel alig kivehetők. Azonban gyenge fényviszonyok között a képminőség hagy némi kívánnivalót maga után…
A Nikon Coolpix P1100 pozitívumai | A Nikon Coolpix P1100 negatívumai |
---|---|
24-3000mm effektív zoomátfogás
All-in-one fix objektív Kényelmes kezelés és ergonómia Nagyon hatékony képstabilizátor |
Korlátozott ISO-tartomány
Nagy és nehéz |
A Nikon Coolpix P1100 nagyjából ugyanazt tudja, mint az előző P1000, csak kapott néhány finomítást. Mint ilyen, örökölte az előző fényképezőgép hatalmas, 125x optikai zoomját, ami 24-3000mm-es tartománynak felel meg. Igen, ez 3000 mm a hosszú végén – inkább teleszkóp, mint teleobjektív. Ez egy határozott előrelépés a Coolpix P900 83x zoomtartományához képest. Nem nevezném egyiket sem „kompakt fényképezőgépnek”, annak ellenére, hogy inkább fix, mint cserélhető objektívvel rendelkezik, de a P1100 határozottan a világ egyik legjobb bridge fényképezőgépe akar lenni.
A Nikon Coolpix P1100 felépítése és kezelhetősége
A Coolpix P1100 fő attrakciója a 24-3000 mm-es (effektív) optikai zoomtartomány, amely f/2,8-8 rekeszértékkel rendelkezik. Ez elég szűk rekeszérték a hosszú végén, de ez várható volt. Az objektív teleszkópos képességét rendkívül hatékony optikai képstabilizátor támogatja, ami a kézből történő fényképezéshez elengedhetetlenül fontos. Az optikai felépítés 12 csoportba rendezett 17 elemet, és öt ED (extra alacsony szórású) elemet, valamint egy Super ED elemet tartalmaz, amelyek célja a tisztaság és a színpontosság növelése, miközben minimalizálják az aberrációkat.
A fényképezőgép meglehetősen nagy mérete és súlya ellenére a kezelése kényelmes és természetes. Van egy vaskos markolat, és bőven van hely a bal kezednek a fényképezőgép alatt. A P1100 még a legrövidebb zoom beállításnál is elég nagynak tűnik, de az objektív nagymértékben kinyúlik, amikor a 3000 mm-es érték felé zoomolsz.
Míg maga a kamera nagy, a 16 megapixeles szenzor viszonylag kicsi, 1/2.3 hüvelykes. Ez nagyon alacsony fizikai méret, de a kis érzékelőt a zoomtartomány diktálja, különben az objektívnek hatalmasnak kellene lennie. Szintén a kis szenzorméretnek megfelelően az érzékenységi tartomány viszonylag korlátozott, mindössze ISO 100-6 400 között. Pozitívum, hogy a fényképezőgép a JPEG mellett a RAW minőségű módot is támogatja. A videós specifikációk is változatlanok maradtak a P1000-hez képest, a 4K UHD a menüben, maximum 30 képkocka/másodperc sebességgel.
Tetszik, hogy a P1100 a P1000-től örökölte a teljesen kinyíló 3,2 hüvelykes hátsó képernyőt. További előnyei közé tartozik a részletes, 2.359 millió képpontos OLED elektronikus kereső és a felugró vaku a „rendes” vaku felszereléséhez szükséges hot shoe mellett.
Mi az újdonság a P1100-ban? Először is, az USB-portot USB-C-re frissítették, hogy az megfeleljen az elektronikus eszközök legújabb kiskereskedelmi szabványainak. A Wi-Fi és a Bluetooth is újabb verziókra frissült, ez utóbbi a Nikon ML-L7 távvezérlő használatához hasznos, amelynek két funkciógombját mostantól a fényképezőgép bármelyik funkciójához hozzárendelheted. Továbbra is megmaradt a vezeték nélküli képmegosztás a Nikon SnapBridge alkalmazáson keresztül, valamint a képek helymegjelölésének lehetővé tétele a mobiltelefon GPS-én keresztül.
A jelenetmódok és effekt-szűrők jelentős választéka áll rendelkezésre. A közvetlenül az üzemmódtárcsáról elérhető dedikált felvételi módok közé tartozik a Madármegfigyelés és a Hold. A hatalmas telefotó hatótávolság természetesen mindkét felvételi módhoz hasznos, így örülök, hogy az üzemmód tárcsán is megtalálhatók. A P1100 másik fejlesztése, hogy a Bird-Watching módban mostantól lehetőség van az autofókuszáláshoz a spot, normál és széles területek közötti váltásra. Sötétedés után pedig a P1100 egy új Tűzijáték jelenet móddal is bővült.
A Nikon Coolpix P1100 képminősége
Sok új fényképezőgéppel ellentétben a P1100 képérzékelőjén nincsenek fázisérzékelő pontok, így az autofókusz kizárólag kontrasztérzékeléssel működik. Ezt szem előtt tartva, lenyűgözött, hogy az autofókusz elég gyors és képes követni a mozgó témákat a teljes zoomtartományban. Legalábbis én ezt tapasztaltam megfelelő fényviszonyok mellett, de az autofókusz néha sokára találja meg az alacsony kontrasztú témákat különösen trükkös fényviszonyok mellett. Nagyon szerettem volna kipróbálni a holdfényképezési módot, de sajnos a fényképezőgéppel eltöltött idő alatt számos esős, hideg és Holdtalan este volt. Megelégedtem a Madármegfigyelés móddal, ahogy az alább látható….
Ha valaha is próbáltál már nagyobb teleobjektívet, akkor tudod, hogy igazi kihívás lehet megtalálni a témát. Segítségünkre van a snap-back zoom gomb, így a téma megragadásához kicsinyíthetünk, majd vissza zoomolhatunk, mindezt a gomb megnyomásával és elengedésével. Az is tetszik, hogy van egy testreszabható vezérlőgyűrű az objektív tubusának elején, de az erre vonatkozó lehetőségek bosszantóan korlátozottak, és kihagyják a kézi fókusz felülbírálásának lehetőségét arra az esetre, ha az autofókusz bajba kerülne.
A P1100 kiváló optikai VR-rendszerrel rendelkezik, amely az objektívbe van beépítve. Úgy tapasztaltam, hogy kézből tartott felvételek készítése során jó találati arányban éles képeket adott, még a leghosszabb, 3000 mm-es zoom beállításnál is. Ez egy optikai stabilizátortól elég nagy teljesítmény. Ha árgus szemekkel nézed a P1100 specifikációit, észreveheted, hogy a VR hatékonysága a P1000-es 5 fokozatú hatékonyságáról 4 fokozatra csökkent. Valójában nincs különbség a valós teljesítményben, ez inkább a CIPA tesztelés és az akkreditáció technikai feltételeinek megváltozása. Ugyanez vonatkozik a felugró vaku modul teljesítményének látszólagos enyhe csökkenésére is, amely mindkét fényképezőgépben ugyanaz maradt. Mindenesetre nézd meg a következő kézből készült felvételeket, amelyek a legrövidebb és a leghosszabb effektív gyújtótávolsággal, 24 mm és 3000 mm mellett készültek. Egyáltalán nem éreztem szükségét annak, hogy kipróbáljam a digitális interpolációt, amely megnégyszerezheti az effektív teleobjektív hatótávolságot 12 000 mm-ig (3,6x 4K UHD filmfelvétel esetén).
A P1100 határozottan olyan fényképezőgép, amelynek előnyére válnak a világos fényviszonyok. Az f/8-as rekeszérték a zoomtartomány hosszú végén elég szűk, és az érzékenységi tartomány is korlátozott. A csúcsérték ISO 6400-nál van, és a képminőség még ISO 800-nál is szenved a finom részletek és a dinamikatartomány elvesztésével. Jó megvilágítás mellett azonban a P1100 nagyon kellemes eredményeket tud produkálni.





Tökéletes választás, ha…
- Mindennapi fotózáshoz keresel társat
- Sokat fotózol a természetben
- Nem akarsz objektíveket cserélgetni
- Szereted az ultrazoom fényképezőgépeket
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt