Különös illatmirigye van egy imádkozósáskának

2021.04.28.

Nemcsak rengeteg ismeretlen faj rejtőzik még a világban, hanem a már ismert fajok is számos, eddig nem látott tulajdonsággal rendelkezhetnek.

A Bajor Állami Zoológiai Gyűjtemény kutatója Amazóniában igen különös dologgal találkozott, számolt be a Pensoft kiadó hírblogja. „Amikor megpillantottam az imádkozósásk potrohán a kitüremkedő, majd visszahúzódó dolgokat, elsőre valamiféle parazitára gondoltam, amely belülről eszi az állatot, mivel az ilyesmi egyáltalán nem ritka a rovarok körében” – mondta Frank Glaw, aki felfedezte a különleges viselkedést, ám egyébként hüllő- és kétéltű szakértő. Ahhoz, hogy kiderüljön, mit is látott Glaw, olyan szakember segítségére volt szüksége, aki kimondottan az imádkozósáskákhoz ért. Christian J. Schwarz, a bochumi Ruhr Egyetem rovarásza vállalta el a feladatot. Bár a szakemberek korábban sose láttak még hasonló viselkedést imádkozósáskáknál. Az ismert volt, hogy egyes fajok még megtermékenyítésre váró nőstényei ugyanezen potrohszegmensek közti területen lévő feromon-mirigyekkel rendelkeznek, és innen bocsátják ki a hímeket vonzó illatanyagokat.

A kitüremkedő feromon-mirigy. Forrás: Journal of Orthoptera Research / Christian J. Schwarz

Stenophylla lobivertex nevű imádkozósáska (amely leginkább egy száraz, felpöndörödött falevélre emlékeztet) potrohából kidugott Y alakú nyúlvány ezen illatmirigyek erőteljesen kifejlett formája, amelyet a rovar a hemolimfája, vagyis gyakorlatilag a vére segítségével szabályoz.

Tovább az eredeti cikkre…