Kiderült, mitől függ a viperák színe

2025.01.08.

A keresztes vipera Eurázsia nagy részén elterjedt és hazánkban is élő kígyófaj, amelynek különböző színváltozatai léteznek.

Egy nemzetközi kutatócsoport a keresztes vipera megfigyeléseket vizsgálta meg. Ma már több olyan platform is van, amelyeken civil kutatóként bárki jelezheti, ha valamilyen élőlénnyel találkozott, és ehhez fotót is csatolhat, az ilyen adatbázisok segítik például egy-egy faj elterjedését vagy gyakoriságát feltáró kutatásokat.

Hazánkban ilyen például az izeltlabuak.hu oldala, nemzetközi szinten a GBIF vagy az iNaturalist. A kutatócsoport most az iNaturalist oldalára beküldött viperaészlelések alapján mérte fel, hogy az egyes színváltozatok elterjedése hátterében miféle ok állhat.

Mi állhat egy színváltozat hátterében?

A fő elgondolás, hogy az állat színe azt szolgálja, el tudjon rejtőzni a ragadozók elől, bele tudjon olvadni a környezetébe. Ez jelentette a kutatók számára most is az egyik lehetőséget.

Ha ez a fő ok a vipera színezete mögött, akkor a fekete színváltozat jóval ritkább kell legyen ott, ahol sok a ragadozó. A cikkcakkos mintázat a kígyó mozgásakor elmossa annak kontúrjait, segíti a környezetbe olvadást, de akár még riasztó hatású jelzés is lehet.

Szürke színváltozat – e színen belül is vannak persze világosabbak, sötétebbek, kontrasztosabb mintájúak vagy épp majdnem egyszínűek. Forrás: iNaturalist

A másik elképzelés az, hogy az állatok színe a külső hőmérséklettel mutat összefüggést. Mivel a kígyó hidegvérű, ezért a hűvösebb élőhelyeken előnyt jelent számára a fekete szín, hisz így könnyebben fel tud melegedni. Eszerint, ha ez a fő ok, a fekete viperák gyakoribbak lesznek a hegyvidéki környezetben és az élőhely északabbi, vagy más földrajzi ok miatt hűvösebb területein.

Mindkét elképzelés része lehet az is, hogy milyen az adott terület növénytakarója. Egy sűrű növényzetű élőhelyen a kígyó ragadozói számára is korlátot jelent a növényborítás, de a kígyó napozási szándékát is meghiúsíthatja. No és persze a növényzet maga a kígyó környezetbe olvadásában is szerepet játszik.

A különböző színek előfordulása a hiteles civil kutatói megfigyelések alapján. Forrás: Journal of Biogeograpghy

Tovább az eredeti cikkre…