Ez a világ egyetlen, napenergiával működő gerinces állata

2024.10.07.

A szalamandrák számos fantasztikus tulajdonsággal rendelkeznek, azonban mind közül egy észak-amerikai faj a legkülönösebb: algákkal él szimbiózisban.

Számos élőlénynek vannak fotoszintetizáló segítőtársai, jól tudjuk a korallokról, de tengeri csigákról, szivacsokról, s egyes férgekről is ismert, hogy a testükben élő szimbionta algák is hozzájárulnak az energiaigényük kielégítéséhez. Egy viszonylag nagy, 15-25 centis észak-amerikai szalamandra (Ambystoma maculatum) is e különleges klub tagja, s annyiban ő a legkülönlegesebb tag is egyúttal, hogy egyedüli gerinces állat. A kapcsolat a szalamandra pete korában kezdődik, a kis időszakos, halmentes állóvizekben lévő petecsomók nem egyszer messziről láthatóan élénk zöldek.

Ez az élénk zöld csomó a szalamandra algákkal teli petecsomója. Forrás: iNaturalist

A szaporodási időszakban átlag 4,5-szer több hím gyűlik össze az esőket követően kialakult időszakos vizekhez (a faj nagyon ragaszkodik a születési helyéhez, így elsöprő többségük ugyanoda tér vissza, ahol maga is kikelt). A hím szalamandrák a kiszemelt nőstények közelébe rakják az ivarsejtjeiket tartalmazó spermatofórt, amelyet azután a nőstény maga vesz fel.

A megtermékenyítést követő második-harmadik napon fogja a nőstény lerakni a petecsomóját, a víz alá merült növényzethez tapasztva. Az embriók fejlődése 4-7 héten át tart, majd a lárvakor pár hónapig tart, de előfordul időnként, hogy csak a következő tavaszra válik kifejlett szalamandrává a kicsi, majd 2-3 évesen lesz ivarérett.

Már kikelt szalamadra lárva. Forrás: Wikimedia Commons

Mivel a szalamandrák, ha tehetik, olyan vizekben szaporodnak, ahol nincs hal, ezért a petékben fejlődő embriókra csak az ugyanott növekvő ebihalak veszélyesek. Cserébe a szalamandra lárvája majd az ebihalakra is vadászni fog, más vízi élőlények – rovarlárvák vagy rákocskák a zsákmányai még.

Az algával való kapcsolat petekorban kezdődik. Az egysejtű algák (Oophila amblystomatis), amelyek kizárólag a szalamandrákban élnek (vagyis sehol a világon nem lehet rátalálni erre az algára, csak a szalamandrákban) a petében lévő zselészerű közegből behatolnak a sejtek belsejébe, és a későbbiek során ott élik le életüket.

Az alga a szalamandra sejtjeinek melléktermékeiből (pl. nitrogén) táplálkozik, cserébe a fotoszintézissel előállított oxigént adja át. Amikor a szalamandra megnő, az alga már nem tud fotoszintetizálni, ekkortól más úton állítja elő a tápanyagait.

Tovább az eredeti cikkre…