Észak-Amerika legnagyobb teknőse

2023.10.04.

A mexikói üregteknős (Gopherus flavomarginatus) súlyosan veszélyeztetett faj, amelynek megmentésén dolgozik egy alapítvány.

A nagy termetű, akár 46 centisre is megnövő szárazföldi teknős őshazája a Mexikó északi részén lévő, USA területére is átnyúló Chihuahua-sivatag. A Turner Veszélyeztetett Vadvilág Alapítvány (TESF) felvállalta e faj védelmét és fajmegőrzési tenyészprogramot indított. A program célja, hogy 20 év alatt egy olyan, önfenntartó, vadon élő teknőspopulációt hozzanak létre a Chihuahua-sivatag északi részén, amely legalább 250 szaporodóképes egyedből áll.

A tenyészprogam során a kis teknősöket addig nevelik védett környezetben, míg azok elég nagyra nőnek ahhoz, hogy a ragadozók már ne veszélyeztethessék őket. A fajt az élőhelyvesztésen túl az illegális állatkereskedelem és a klímaváltozás is fenyegeti.

A teknős föld alatti üregének bejáratánál. Forrás: iNaturalist

A teknősfaj egykori elterjedési területének csak egészen kis részén él ma már, ráadásul a helyszín nem olyan, ahol vadvédelmi felméréseket biztonságban lehetne végezni, így pontos adat sincs, hány állat élhet ma még. A legutolsó hivatalos felmérést az 1980-as évek elején végezték, akkor 10 ezerre becsülték Észak-Amerika legnagyobb szárazföldi teknősének egyedszámát. Azonban azóta az élőhelyrombolás miatt ez a létszám valószínűleg hatalmasat csökkent, feltehetőleg kevesebb mint 2000 egyed élhet csak e fajból a vadonban. A mindössze 30 állatból kiinduló tenyészprogram eddig 500 egyeddel növelte a faj létszámát.

Egy teknősbébi, összehasonlításul egy 10 pesós érmével, ami kb. a mi régi fém 200-asunkhoz hasonló nagyságú. Forrás: iNaturalist

Tovább az eredeti cikkre…