Érintés nélkül is beporzó lesz a lepke

2024.08.09.

A beporzás különleges formájára derült fény lepkék esetében, még arra sincs szükségük, hogy leszálljanak egy virágra, így még hatékonyabb beporzók lehetnek, mint eddig tudtuk.

A nektárt szívogató lepkék látványa nemcsak lenyűgöző, hanem arra is rávilágít, hogy ezek a gyakran színpompás lények is fontos beporzóink. A Bristoli Egyetem kutatói nemrégiben egy olyan módszert fedeztek fel, amelynek révén a lepkék anélkül is összeszedhetik a pollent, hogy hozzáérnének a virág porzóihoz.

A lepkék, ahogy sok más repülő állat is, repülés közben a levegővel való súrlódás miatt sztatikus elektromosságot gyűjtenek össze a testükön. Ez azt jelenti, hogy az állatkák töltötté válnak, úgy, ahogy a gyapjúval megdörzsölt műanyagrúd is az általános iskolai fizikaórákon.

Már felmerült korábban, hogy ez a sztatikus elektromosság javíthatja a beporzás hatékonyságát azzal, hogy a virágot látogató méh vagy kolibri testére rátapad a pollen. Nem volt azonban eddig világos, hogy ez vajon a lepkékre is igaz lehet-e, ezért a bristoli kutatók most méréseket végeztek. Kíváncsiak voltak, hogy a nappali és éjjeli lepkék feltöltődnek-e repülés közben, és, hogy ez a töltöttség elég-e ahhoz, hogy a pollent magukhoz vonzzák.

5 kontinensen, eltérő környezetben élő, 11 különböző faj összesen 269 egyedét vizsgálták meg – érdekes módon korábban sosem mérték meg a lepkék sztatikus elektromos töltöttségét. A kutatók most saját nevelésű lepkéket mértek meg, egy olyan lepkeházban, amely természeteshez hasonló környezetet biztosít.

Az összes lepkét a saját élőhelyével megegyező klímán tartották. A méréseket úgy végezték el, hogy egy gyűrű alakú mérő elektródát helyeztek ki a lepkék útjába, amelyen átrepülve az detektálta a lepkék töltését. Ezt követően modellezték, hogy mi történhet az adott töltésű lepke és a virág között.

A feltöltött lepke mintegy magához szippantja a virágport. Mérések alapján készült modell. Forrás: ROYAL SOCIETY INTERFACE

Tovább az eredeti cikkre…