Érdekesség: füleskuvik költött egy vércseládában

2023.07.21.

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén július első napjaiban a nemzeti park munkatársai ellenőrizték a kihelyezett költőládákat. Nagy meglepetésüke az egyik vércseládában füleskuvik költését észlelték.

Cserebökény térségében 2020-ban ún. „D” típusú szalakótaodúban találták meg a faj első, bizonyított költését. A füleskuvik kicsi és rejtett életmódot folytat, ritkán kerül elő. Az elmúlt 40 évben Cserebökény térségében egy-egy alkalommal hallották, vagy látták a fajt. Ismereteik szerint a füleskuvik a Körös-Maros Nemzeti Park területén ritka fészkelő, állománya csupán néhány pár lehet.

Füleskuvik. Fotó: Őze Péter

A füleskuvik az egyetlen hosszútávú vonuló, európai bagolyfaj. A telet Afrikában tölti. Csak április végén, május első napjaiban érkezik vissza költőterületére. Megtelepedése esetén leggyakrabban a nászidőszakban hallatott jellegzetes, füttyögő hangjával találkozhatunk. Három-hat tojását általában harkályok által vájt odúba rakja, de szívesen elfoglalja a kihelyezett „D” típusú odúkat is. Vércsék részére kirakott költőládában történő költéséről nincs adatunk.

Szalakóták a „C” típusú odóban

A füleskuvik a szalakótához hasonlóan odúlakó faj. Érdekesség, hogy Cserebökényben az elmúlt években rendszeresen előfordult utóbbi fajnál, hogy egy-egy pár szintén vércseládában költött. Az idén egy pár, az elmúlt hat évben nyolc pár szalakóta költött sikeresen „C” típusú odúban.

A cikk borítóképét készítette: Szomju László (Füleskuvik)