Ammóniával védekezik egy béka a hőség ellen

2024.07.30.

A vörösszemű levelibéka előkelő helyen van a világ legszebb állatai közt, ám nem ez az egyetlen tulajdonsága, amiért érdemes csodálni.

A vörösszemű levelibéka (Agalychnis callidryas) a közép-amerikai őserdők természetvédelmének jelképe, élénk zöld teste, kék csíkjai, narancsvörös lábai és rubinvörös szemei különösen széppé teszik. E faj, sok más őserdei békához hasonlóan petéit nem vízbe, hanem a dzsungel növényzetére rakja. A petékből alapesetben 7 nappal később kelnek ki az ebihalak, amelyek aztán, ha minden rendben van, a növényzet alatti vízbe vetik magukat.

A faj petéi, a bennük fejlődő embriókkal egy növény levelén. Forrás: iNaturalist

Azonban, ha a körülmények úgy kívánják, akkor nem várják meg a hetedik napot, hanem 3 nappal előbb a vízbe menekülnek. Ez akkor is megtörténik, ha olyan száraz, forró idő van, ami végzetes lehet az embriókra nézve. Felmerült, hogy vajon miből tudják a békaembriók, hogy miféle világ van odakinn?

Smithsonian Trópusi Kutatóintézet (STRI) panamai kutatótelepén végeztek kísérleteket az állatokkal. Kiderült, hogy a lerakott peték érése, az embriók fejlődése során melléktermékként ammónia termelődik, amelynek mennyisége jelentősen megnő akkor, ha a kiszáradás fenyegeti a zselés anyagú petéket.

Tovább az eredeti cikkre…