A Természettudományi Múzeum őslényeink nyomában

2022.08.25.

A Magyar Természettudományi Múzeum sajtóközleményt adott ki az ipolytarnóci őséletnyomok kutatásának legújabb eredményeiről. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és a miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársaival együtt a legújabb technikákat, 3D szkennelést is bevetve eredtek a miocén ősvilág nyomába.

Az Ősvilági Pompeji páratlan földtani örökségének tudományos kutatása 1836-ban kezdődött el, gerinces ősállatainak nyomait 1900 óta térképezik. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság SKHU/1902/1.1/037 INTERREG projektjének részét képező legújabb kutatások, melyről már korábban hírt adtunk, Kordos Lászlóék 2015-ben elkezdett, 3D lézerszkennelést is alkalmazó reambulációját folytatták.

Dr. Botfalvai Gábor őslénytanásznak, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tára vezetőjének irányításával végzett kutatások első eredményeit Nagyméretű, ötujjú végtagú ragadozó lábnyomok az ipolytarnóci korai miocén fosszilis lelőhelyről: 3D adatbemutatás és ichnotaxonómiai revízió címmel a nívós Historical Biology szakmai folyóirat már meg is jelentette. Az angol nyelvű publikáció csökkentett fájlméretű verziója a Tudományok kutatások menüpontunk alatt letöltető.

Az ipolytarnóci őslábnyomok 3D szkennelésének egy fontos pozitív hozadéka, hogy a szabadon hozzáférhetővé tett 3D modellek digitális változatát további vizsgálatoknak lehet alávetni, nem csupán a nemzetközi paleontológus szakma, hanem az őslénytan iránt érdeklődő nagyközönség számára is. A kutatás során készített 3D modellek itt érhetőek el:

A 3D modellek világhálós publikálásával és azok szabad hozzáférésű online felületre történő feltöltésével lehetővé válik majd az ipolytarnóci lábnyomok részletes vizsgálata a világ bármely pontjáról. A pandémia és egyéb utazási korlátozások ne hátráltassák a a múlt megismerését, melynek nagy része még feltáratlan, a Miocén Park kutatása folytatódik.
A Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark őslénytani központjában a legújabb tudományos felfedezések ásatási helyszíneit a geológiai tanösvényi szakavatott túravezetéseken ismerhetik meg az érdeklődők.

A Magyar Természettudományi Múzeum ábrákkal kiegészített sajtóközleménye itt tölthető le. A hír a National Geographic magazinban is megjelent.

A lábnyomos felület 3D szkenneléses mintaterületeinek munkaközi külső linkje.