Míg mi emberek elsősorban egészségügyi problémaként szembesülünk a légszennyezéssel, a rovarok számára másféle akadályokat jelent.
A rovarok az antennáikon (csápjukon) lévő kémiai érzékelők segítségével éreznek illatokat, sokkalta kifinomultabban, mint mi emberek. Ennek is köszönhető, hogy a párját számos rovar illatanyagok, feromonok segítségével találja meg nagy távolságból is, de ugyanígy az illatok vezetik az élelmük vagy épp az utódaik számára megfelelő peterakó helyek nyomára is őket, és persze a beporzókat is a virágok felé. Arra jutott egy kínai-amerikai-ausztrál kutatócsoport, hogy a rovarok létszámának drámai csökkenéséhez a légszennyezés járulhat hozzá azzal, hogy ellehetetleníti az állatok szaglását.
„Bár jól tudjuk, hogy a szállópor-szennyezés befolyásolja az élőlények, így a rovarok egészségét is, a kutatásunk kimutatta, hogy emellett lecsökkenti a kulcsfontosságú szaglási képességeiket, amelynek segítségével az élelmüket és a párjukat megtalálják” – magyarázta Mark Elgar professzor, a kutatás egyik résztvevője. „Ez csökkentheti a rovarpopulációt az erdőtüzek után, illetve a szennyező forrásoktól nagyobb távolságban is.” Bár általában csak a beporzókért aggódik az ember, a rovarok a lebontásban és a szerves anyagok körforgásában is hatalmas szerepet játszanak.
A kutatók a kérdés kísérleti vizsgálatáról a Nature Communications folyóiratban számoltak be, és a Melbourne-i Egyetem ismertette az eredményeket.