A homoki nőszirom – a homokpuszták ritka ékszere
2025.05.15.Ugyan a legtöbb élőhelyén már a virágzási ideje végén jár, de mindenképp érdemes említést tenni a homokpuszták egyik ritka ékkövéről. Ez a törékeny kis növény nemcsak a homoki táj jellegzetes eleme, hanem egyúttal indikátorfaj is, vagyis a jelenléte azt jelzi, hogy a természetes homoki gyep jó állapotban van. Megőrzésével egy teljes élőhely-típus védelmét biztosíthatjuk.
A homoki nőszirom (Iris arenaria) egy kis termetű, rendkívül ritka és védett növényfaj, amely kizárólag Közép-Európa homokpusztai élőhelyeihez kötődik. Magyarországon elsősorban a Kiskunságban, a Nyírségben, valamint néhány dunántúli homokos területen található meg – többnyire elszigetelt, kis egyedszámú populációkban.

Jellemző élőhelye a félig zárt vagy mozaikos szerkezetű homokpusztagyep. Fotó: Kecskeméti Anna
Ez a faj kifejezetten homoktalajon kialakult, nyílt pusztagyepek növénye. A laza szerkezetű, tápanyagban szegény homokos talajban a növény jól tud érvényesülni, különösen ott, ahol kevés a konkurens növényfaj, és a napsütés szinte zavartalanul éri. Jellemző élőhelye a félig zárt vagy mozaikos szerkezetű homokpusztagyep, ahol az alacsony fűfélék és a nyílt talajfelszín váltakoznak.
A gyökértörzséből minden tavasszal néhány keskeny, szürkészöld levél és egy-egy virágszár bújik elő. A virágzás április végétől május közepéig tart, amikor a növény világossárga, finoman erezett virágai – bár csak néhány napig nyílnak – élénken világítanak a tavaszi napfényben.

Virágzó homoki nőszirmok. Fotó: Nagy Bence
Természetvédelmi jelentősége
A homoki nőszirom kizárólag ebben a speciális homoki élőhelytípusban képes fennmaradni, amely sajnos az elmúlt évtizedek során drasztikusan visszaszorult. Erdőtelepítések, szántóföldi művelés, valamint a területek beépítése és felhagyása miatt élőhelyei sok helyen eltűntek vagy leromlottak. Emellett a záródó gyepállomány is veszélyt jelent rá, mivel a túlzott növényborítás árnyékolja, és kiszorítja a fényigényes fajokat.
A homoki nőszirom védett faj, természetvédelmi értéke 10 000 Ft. Fennmaradása szoros összefüggésben áll a természetes homokpuszták fenntartásával, amelyeket alacsony intenzitású legeltetéssel vagy mozaikos kaszálással lehet megőrizni.
Írta: Nagy Bence