50 éve először fedeztek fel új virágot egy amerikai nemzeti parkban

2025.03.17.

A virág, bár ránézésre nem gondolnánk róla, a napraforgó rokona, körömnyi méretű és vastag ezüstfehér bunda borítja, szinte nem is lehet észrevenni a sivatagos terület felszínét borító kövek között.

A Chihuahua-sivatagban, Észak-Amerika leggazdagabb élővilágú sivatagában található Big Bend Nemzeti Parkban számtalan növénytani felmérést végeztek az elmúlt évszázadban. Azonban mindezek ellenére csak 2024 márciusában derült fény annak a rendkívül különös kis virágnak a létezésére, amelyet a Kaliforniai Tudományos Akadémia mutatott be. A legutóbbi alkalom 1976-ban volt, amikor ismeretlen növényfajra bukkantak az USA egyik nemzeti parkjában, akkor a Death Valley Nemzeti Parkban.

Kandai vadjuh sivatagi alfaja. Forrás: iNaturalist

A virág a „gyapjas ördög” (wooly devil) köznapi nevet kapta az amerikai botanikusoktól, a tudományos neve Ovicula biradiata, rokoni hovatartozására a génelemzés után kaptak választ a szakemberek. A faj tudományos nevében az ovicula annyit jelent, apró bárányka, utalva a növény fehéres szőreire. A nemzeti parkban élő ikonikus kanadai vadjuh sivatagi alfaja, az Ovis canadensis nelsonii neve köszön vissza a kicsiny virágban.

biradiata a virágzat két, egymással szemközt álló nyelves virága alapján (angolban ray floret, ray -> radiata latinul) került a névbe. A nyelves virágok azok, amiket a napraforgók rokonságában pongyola kifejezéssel szirmoknak hívunk. A virágzat belsejében csöves virágok találhatók (ebből fejlődnek a magok).

A különös virág élőhelye. Ember legyen a talpán (vagy inkább botanikus a hasán), aki ebben a környezetben észreveszi a körömnyi apróságokat a kövek közt! Forrás: iNaturalist

Kiderült, hogy a virág nemcsak új faj, de új nemzetség első képviselője is egyúttal. A közelebbi rokonságából mi a kokárdavirágot ismerhetjük leginkább. A virág élőhelye a mészkő törmelékkel borított homokos-agyagos felszínű sivatag, a virágok árnyékmentes, tűző napon lévő pontokon élnek.

Tovább az eredeti cikkre…