A mamutfenyők (Sequoia sempervirens) hatalmas veszteségeket szenvedtek el az elmúlt évek kaliforniai tűzvészeiben, egy új kutatás azonban reményt ad a megújulásukra.
2020-ban hatalmas tűzvész pusztított Kalifornia védett mamutfenyvesében, a Big Basin Mamutfenyő Parkban, az óriásfákon végigszaladó lángok teljesen leégették a lombokat, és úgy tűnt, a legtöbb ősöreg fa el fog pusztulni. Azonban, amint azt a Nature Plants folyóiratban közzé tett kutatási eredmény elárulja, mégis nagyon sok fa életben maradhatott, a kutatásról a Science számolt be.
A megújulás a fák évtizedekkel ezelőtt elraktározott cukortartalékainak köszönhető: annak ellenére, hogy az elszenesedett törzsű fák teljes lombozata odalett, szunnyadó rügyeiket a tartalékkal táplálva képes volt újjáéledni. Ez a felfedezés reményt ad: talán a mamutfenyők a klímaváltozás miatt gyakoribbá váló tüzek után képesek lesznek mégis életben maradni.
A kisebb tüzek átlag 10 évente söpörnek végig a mamutfenyveseken. Ezeknek a fa képes ellenállni, a tövénél 30 centis vastagságot is elérő kérgének köszönhetően – a kéregben ugyanis csersav van, ami természetes égésgátló anyag. Most azonban súlyosabb volt a helyzet.