A jubileumi évforduló alkalmából a Duna–Dráva Nemzeti Park honlapján Kolláth Zoltán fizikus-csillagász tekintett vissza az elmúlt tíz évre. A projekt elindulásakor az egyik fő cél a természetes éjszaka védelme, a természeti értékek bemutatása mellett az volt, hogy felhívják a figyelmet a fényszennyezés jelenségére. Azóta még inkább beigazolódott, hogy a természetes sötét éjszakai környezet a természeti egyensúly, a biológiai sokféleség szempontjából ugyanolyan fontosságú, mint a tiszta levegő, a szennyezésmentes víz és talaj.
Fotó: Facebook / Zselici Csillagpark
A Zselici Csillagoségbolt-parkban ma már egy bemutató központ is van, ahol csillagvizsgáló, planetárium és kiállítások segítik az ismeretterjesztést. A csillagoségbolt-park kezdeményezés fontos szerepet játszott abban, hogy a törvénykezés is foglalkozzon a fényszennyezéssel, kormányrendelet definiálja a fényszennyezés fogalmát és tiltja a fényszennyező kültéri világítást. „Ennek értelmében nem lehetne a horizont síkja fölé világítani. A természet védelméről szóló törvény is érinti a témakört, és hangsúlyosan szerepel a fényszennyezés a jelenlegi nemzeti tájstratégiában is. Örülhetnénk a bevezetett szabályozásoknak, ha azokat mindig betartanák.”- írja Kolláth Zoltán.
Jelenleg hazánkban zajlik Európa egyik legfontosabb fényszennyezéssel kapcsolatos kutatási projektje.
Két kistelepülésen, Bárdudvarnokon a Zselici, és Répáshután a Bükki Csillagoségbolt-parkban új mintaértékű közvilágítás épült ki 2018 végén, mellyel a világítás céljához alkalmazkodva sikerült csökkenteni a fényszennyezést. A LED-es világítás színhőmérséklete jóval 3000 K alatti, este 10 óra után, a kritikus pihenési időszakban pedig a kék fénykomponens teljesen kikapcsol. Tudományos kutatások szerint ugyanis az esti, éjszakai világítás kék komponense egészségügyi kockázattal is jár – a hidegebb fényű világítás mellett a mell- és prosztatarák kockázata megkétszereződhet.
Fotó: Schmall Rafael – Facebook / Zselici Csillagpark
A zselici mellett az országban ma már két másik csillagoségbolt-park van, egy a Bükkben, egy pedig a Hortobágyon.
A Zselici Csillagpark programjaival kapcsolatban itt lehet tájékozódni.
A cikk borítóképét készítette: Kovács Norbert (Átjáró egy másik világba)