Termesznek álcázza magát ez a lárva

2025.03.06.

Az álca olyan tökéletes, hogy az egyébként igen harcias termeszek gondozzák is a fészkükbe betolakodó rovart.

A természet iránt érdeklődők tudják, hogy világunk teli van csalókkal, különösen akkor, ha életben maradásról, élelemről vagy szaporodásról van szó. Rengeteg élőlény veri át környezetét azzal, hogy egy másik élőlényre hasonlít, ám néha ezek a hasonlóságok egészen elképesztő formát öltenek. Nemrégiben spanyol és katalán kutatók Marokkóban, az Anti-Atlasz területén fedeztek fel egy olyan légylárvát, ami termeszek váraiban lakik.

A termeszekkel élő álarcos légylárvák lakhelye az Anti-Atlasz területén. Forrás: Roger Vila / IB

Az állat pontos faját nem tudják a szakemberek, sőt, azt sem, hogy miként fest felnőttként. Pusztán annyi világos, hogy a dongólegyek (Calliphoridae család) egy fajának lárvájáról van szó. Az inkognitóban lévő légylárvát az Anacanthotermes ochraceus nevű termeszfaj fészkeiben találták meg.

Véletlenül bukkantunk rá. A csoportunk hangyákat és lepkéket vizsgál jórészt. Mivel sokat esett az eső és így a lepkék nem repültek, hangyákat kezdtünk el keresni. Amikor felemeltünk egy követ, termeszvárat találtunk alatta három olyan légylárvával, amilyet korábban sose láttunk. A csapadékvíz valószínűleg beszivároghatott a vár mélyebben fekvő részeibe, s ezzel a feszíni területkre kényszerítette a lárvákat” – magyarázta Roger Vila, a Current Biology folyóiratban publikált kutatás vezetője.

Az állat valószínűleg nagyon ritka lehet, mivel a kutatók még három alkalommal visszatértek a régióba, és több száz követ megforgatva is csak két másik példányt találtak egy másik termeszvárban.

Ránézve az állatka portréjára (nyitóképünk) azt hihetnénk, egy bájos arcú lárvácskával találkoztunk, de mi sem áll ennél távolabb a valóságtól! A nyű ugyanis a fenekén viseli az arcát, vagyis a magára öltött termesz-álarcát. A két szemnek látszó folt a légzőnyílás, de a termesz antennáira és tapogatóira hasonlító, ahhoz hasonló méretű nyúlványokat is visel. Bár a legtöbb termesz mélyen a föld alatt él és vak, ez a faj alkonyatkor előbújik és fűféléket, növényi törmeléket gyűjt, ezért szeme is van – ezt utánozza a légylárva a légzőnyílásaival.

Az antennákat utánzó nyúlványok pedig a mikroszkópos vizsgálatok szerint megtévesztésig hasonlítanak a termesz testrészeire. Azt láthatjuk, hogy a lárva egész testét körbefogják az efféle antenna-utánzatok: ezek arra teszik őt alkalmassá, hogy egyszerre számos termesszel tudjon kommunikálni.

Tovább az eredeti cikkre…