A világ közel 3000 orchideafaja esetében tárták fel a beporzásuk titkait.
Az ausztrál La Trobe Egyetem számolt be arról a kutatásról, amelyet egy nemzetközi csapat tagjaként végeztek, s a Botanical Journal of the Linnean Society szakfolyóiratban tettek közzé. Talán meg se lepődünk azon, hogy ismét bebizonyosodott: rendkívüli növények az orchideák, rengeteg különleges szaporodási stratégiával.
Az orchideák mintegy tizedét kitevő fajok vizsgálata során részletesen feltárták, hogy melyik virágnak miféle beporzói vannak, és azt is, hogy őket milyen módszerekkel vonzza a növény. Kiderült, hogy a szaporodási stratégiák a növények rokoni szálai mellett a földrajzi elhelyezkedésüktől és a konkrét élőhelytípustól függenek.
Mivel az orchideák e különös stratégiái nagy vonalakban már régóta ismertek, ezért sokan foglalkoztak is velük, például Darwin a virágok alakja és a beporzóik közti kapcsolat fejlődését vizsgálta evolúciós kutatásai során. Ennek köszönhető a híres történet is, amelyben a tudós egy madagaszkári orchideafaj (Angraecum sesquipedale) esetében előrejelezte, hogy a beporzója egy olyan szender lesz, amelynek a virág 40 centi hosszúra nyúló nektárt rejtő sarkantyúját eléri a nyelve, a rovart (évtizedekkel később fedezték csak fel.