A techmogul lényegében több millió tonna port juttatna a sztratoszférába, hogy ezáltal tompítsa a nap sugárzását. A terv igencsak tudományos-fantasztikusnak hangzik, de egy évtized alatt akár megvalósítható lehet. Naponta több mint 800 óriási hőlégballonnal vinnének 19 km-rel a Föld felszíne fölé több millió tonna krétaport.
Ezután a port szétszórnák a sztratoszféra körül. Elméletileg a levegőben lévő por óriási napernyőt hozna létre, amely visszaveri a napsugarak és a hő egy részét az űrbe, tompítva azok erősségét és a bolygóra gyakorolt hatását. Ezáltal védené a Földet a fokozódó felmelegedéstől – írja a Daily Mail. A projekt mögött nem akárki áll, hiszen a Microsoft atyja, Bill Gates finanszírozza, aki mellett a Harvard Egyetem tudósai közreműködnek. A tervek már most olyan előrehaladottak, hogy a kísérletek néhány hónapon belül el is kezdődhetnek.
Az úttörő, hárommillió dolláros (868 millió forintos) teszt során, amelyet Sztratoszféra Vezérelt Perturbációs Kísérletnek neveznek, nagy magasságú tudományos hőlégballont alkalmaznának, amellyel körülbelül két kilogramm kalcium-karbonát-port bocsátanának a légkörbe, 19 km-rel az új-mexikói sivatag fölé.
Az ezt követő 24 órában a hőlégballont propellerek irányítanák vissza a mesterséges felhőn át, miközben fedélzeti érzékelők figyelnék meg a por napfényvisszaverő képességét és a környező levegőre gyakorolt hatását.
Várható előnyei mellett sokan attól tartanak, hogy éghajlati pusztítással is járhat. A láncreakciók következtében kialakuló hurrikánok és aszály több millió emberéletet követelhet.
– Az ötletünk félelmetes…, de a klímaváltozás is az! – reagált az aggodalmakra a Harvard tudományos csapatának igazgatója, Lizzie Burns. A felmerülő veszélyek miatt egy független szakértőkből álló tanácsadó testület vizsgálja a projekttel kapcsolatos lehetséges kockázatokat.