Őshonos, védett növény- és állatfajok védelmét célzó fejlesztések hazánk legészakibb nemzeti parkjában

2021.09.09.

A környezeti és energiahatékonysági operatív program keretében természetvédelmi erdőkezelést végeztek, valamint a cserjésedéstől veszélyeztetett gyepek rehabilitációját elősegítő infrastruktúrát fejlesztették az Aggteleki Nemzeti Parkban – írta keddi közleményében az Agrárminisztérium.

A projekt célkitűzése az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő, az Aggteleki Tájegységben található erdők és gyepek természetvédelmi célú fenntartása, ezzel összefüggésben az őshonos, védett növény- és állatfajok védelme volt.

Az elmúlt évtizedekben egyre több problémát okozott a nem őshonos fafajok agresszív térhódítása, a tisztások beerdősülése, az állományszerkezeti változatosság degradálódása a nemzeti park egyes értékes élőhelyein.

Fotó: MTI/Komka Péter

Ez és az éghajlatváltozás a természetes élőhelyek és fajok életterének visszaszorulásához vezethetnek.

A projekt keretében megkezdett rekonstrukciós munkák célja a védett, fokozottan védett és a Natura 2000 erdőterületen, illetve erdei élőhelyen, valamint a védett gyepterületen a természetes és természetközeli élőhelyek megőrzése, az őshonos növényfajok visszatelepülésének elősegítése, a nem őshonos fajok kiszorítása volt.