Nikon Z5 II teszt – Briliáns full-frame tükör nélküli fényképezőgép kedvező áron

2025.05.19.

A Nikon legújabb belépő full-frame fényképezőgépe erőteljes funkciókkal…

Nikon Z5 II lehet az új belépő modell a Nikon full-frame tükör nélküli családba. A felső kategóriás fényképezőgépek technológiáinak nagy részét örökölte egy megfizethető köntösbe csomagolva. Beleértve az intelligens témafelismerést és a fejlett autofókuszt. A 30 kép/sec JPEG, 14fps RAW felvételi sebesség elég gyors még a profi akciófotósok számára is, ugyanakkor olyan kezdőbarát funkciókkal rendelkezik, mint a Picture Control egyszerű elérése és a gyakorlatilag kezdőbiztos AF-A fényképezési mód. Mindent egybevetve, ez egy remek fényképezőgép vonzó áron, amely a legtöbbünk számára több mint elegendő sebességet és funkcionalitást kínál.

A Nikon Z5 II pozitívumai A Nikon Z5 II negatívumai
30 kép/mp maximális sorozatfelvételi képesség
A zászlóshajó modellek fejlett AF- és témaérzékelését örökölte
Autofókusz -10 EV-ig, közel sötétben is
7,5 fokozatú IBIS
Kiváló dizájn
1,5x-es vágás 4K 60 fps videóhoz
Nincs felső státuszkijelző
Nem olyan gyors, mint a Z6 III

Nikon Z5 II a Nikon Z5 utódja, amely öt évvel korábban jelent meg, mint a Nikon teljes képkockás tükör nélküli családjának olcsóbb belépőmodellje a Z6-hoz és Z7-hez képest. Bár az eredeti Z5 24,3 megapixeles érzékelője majdnem megegyezett a Z6 24,5 megapixeles érzékelőjével, több szempontból is alulteljesített. Sokkal lassabb sorozatfelvételi sebességgel, szerényebb videós funkciókkal és alacsonyabb felbontású hátsó LCD-kijelzővel rendelkezett. Azóta azonban sok minden megváltozott – a Z5 II ezt bizonyítja. A Z6 termékcsaládba tartozik a Z6 II és a Z6 III. Előbbi kis mértékben fejlődött, és orvosolta az egykártyás kialakítás kritikáját. A 2024 júniusában bemutatott Nikon Z6 III azonban már jóval erősebb, és a Nikon csúcskategóriás Z8 és Z9 gépeinek több jellemzőjét – köztük a fejlett témaérzékelős autofókuszt – is átvette. A Nikon Z5 II szintén sok olyan technológiát örökölt, amely a Z6 III-ban is megtalálható, és a Z5-höz képest jelentős előrelépést képvisel. Szinte minden szempontból jobb fényképezőgép, mint a Z6 II – így annak tulajdonosai számára is életképes frissítést jelenthet.

A Nikon Z5 II felépítése

Külsőleg a Nikon Z5 II szinte teljesen megegyezik elődjével, és ez nem is baj. Megfelelően kompakt, figyelembe véve, hogy egy Full Frame érzékelőt tartalmaz, jó (bár kissé minimalista) vezérlőelrendezéssel rendelkezik, és a tisztességes méretű markolattal kényelmes kézben tartani (a Z5 II markolata valójában valamivel mélyebb, mint a Z5-é, ha csak néhány milliméterrel is). Érzetre és elrendezésre is nagyon hasonló a Z6 / Z7 vonalhoz, bár a Z5-öshöz hasonlóan itt sincs a felső státusz kijelző, amelyen a felvételkészítéssel kapcsolatos információk azonnal láthatóak lennének. Ha már itt tartunk, az összes felsőlemezes kezelőszerv a jobb kéz alatt helyezkedik el, egy üzemmód tárcsával, egy kör alakú be-/kikapcsolón belüli zárkioldó gombbal, valamint a videofelvétel, az ISO és az expozíció-kompenzáció gombjaival. Emellett egy új Picture Control gombot is kapott, amelyet a Nikon Z50 II APS-C érzékelős fényképezőgéppel vezettek be. A Picture Control nem más, mint a Nikon kamerán belüli képfeldolgozása, amely meghatározza a kamerában készített JPEG-képek „megjelenését”.

fényképezőgép elülső részén egy kényelmesen elhelyezett vezérlőtárcsa található, amely elsősorban a rekesz beállítására szolgál, valamint egy pár programozható funkciógomb, amelyek az elülső/hátsó vezérlőtárcsákkal együtt használhatók, és alapértelmezés szerint a fókuszmód és -terület, valamint a fehéregyensúly beállításait változtatják meg. A hátoldalon található egy hátsó tárcsa a zársebesség állítására – egyéb funkciók mellett – van  egy joystick az AF kiválasztási terület mozgatására és a menükben való navigálásra, valamint egy egész sor gomb, amelyeket a Z-sorozatú fényképezőgépek felhasználói korábbról ismerhetnek. A hátlap nagy részét egy nagyméretű, 3,2 hüvelykes érintőképernyős LCD-panel foglalja el, – de ez most már a variálható szögű típus, amely oldalra kihajtható és fel-le forgatható, hogy segítse a kényelmetlen szögben történő fényképezést.

A Nikon Z5 II képminősége

Nikon Z5 II meglepően erős, figyelembe véve az árát és a piacon elfoglalt helyét, mivel a korábbi, magasabb kategóriájú fényképezőgépek által bevezetett újításokból profitált, és ezeket egy kicsi, könnyű és könnyen kezelhető vázba integrálta.  Ugyanazt az Expeed 7 processzort használja, mint a Nikon csúcsmodelljei, és ugyanolyan kivételes témafelismeréssel rendelkezik, amely számos emberi, vadon élő állat és járművet képes megkülönböztetni. Bár a Nikon azt állítja, hogy kilenc különböző téma típust ismer fel, több téma egybe van gyűjtve, és a menürendszerben öt lehetőség közül választhatsz, ami némileg leegyszerűsíti a dolgokat: emberek, állatok, járművek, madarak és repülőgépek. A vállalat azt is állítja, hogy a Z5 II fejlettebb zajcsökkentést támogat, amely tisztább JPEG képeket készít magas ISO-értékeknél, és hozzáadott egy AF-A módot, ahol a fényképezőgép eldönti, hogy egyszeri vagy folyamatos autofókuszt használjon. Az ISO teszt során ezt én is tapasztaltam.

A tesztelés során azt tapasztaltam, hogy valóban pontosan és megbízhatóan találta meg a témákat, még akkor is, ha azok meglehetősen távol voltak. Sőt, a Nikon szerint akár a képterület mindössze három százalékát elfoglaló témákat is képes követni. Az autofókusz területe 299 AF-pontot tartalmaz, amelyek az érzékelő területének hosszában és szélességében helyezkednek el, és bár vannak lehetőségek egyetlen pont kiválasztására, a fókuszálás többnyire az AF-pontok csoportjaival történik, amelyek különböző méretű és alakú konfigurációkban dolgoznak együtt, például négyzetekben, téglalapokban vagy az érzékelő területének egy teljes vízszintes vagy függőleges szeletén. Az autofókusz kéz a kézben dolgozik a fényképezőgép testbe épített képstabilizátorával (IBIS), hogy a lehető legnagyobb mértékű stabilizációt biztosítsa az aktív fókuszpont körül, nem pedig általában az egész érzékelőn. Ez a célzott stabilizálás, amelyet a Nikon Focus Point VR-nek nevez, sokkal jobb eredményeket hoz, mint az eredeti Z5-öshöz hasonló fényképezőgépeknél, és akár 7,5 fokozatú stabilizációt biztosít az érzékelő közepén, és 6 fokozatot a széleken.

A maximális sorozatfelvételi sebesség bámulatos 30 kép/mp. A mechanikus zár csak „normál”, 14 kép/mp vagy annál lassabb felvételi sebességnél működik, ebben az esetben a fényképezőgép 12 bites RAW fájlokat tud készíteni. A 14 bites RAW fájlok rögzítéséhez, amelyek a legnagyobb mennyiségű képinformációt tartalmazzák a nagyobb szerkesztési rugalmasság érdekében, a maximális felvételi sebesség 11 kép/mp-re korlátozódik – bár ez aligha lassú, és lényegesen gyorsabb, mint a Z5 4,5 kép/mp-es maximális sebessége. A Nikon Z5 II a Z6 III, a Z50 II és a Zf (firmware-frissítéssel) mellett azon kevés Nikon fényképezőgépek közé tartozik, amelyek támogatják az ingyenes Nikon Imaging Cloud szolgáltatást.

A beállítás után a fényképezőgép automatikusan csatlakozik ehhez a felhőalapú szolgáltatáshoz, amikor egy Wi-Fi hálózat hatósugarában van, és a fényképezőgép új képeit feltölti a Nikon szervereire. Ezek 30 napig tárolódnak itt, és tovább küldhetők más felhőalapú szolgáltatásokba, például az Adobe Lightroom, a Dropbox, a Google Drive, a Google Photos, a Microsoft OneDrive és a Nikon Image Space fiókba, amelyre ingyenes a regisztráció. Úgy találtam, hogy ez sokkal kevésbé macerás, mint a memóriakártya-olvasókkal való babrálás. A szolgáltatás további előnyei közé tartozik a Nikon profi fotós nagyköveteinek és alkotóinak serege által tervezett „képreceptek” letöltésének lehetősége, valamint a legújabb firmware automatikus telepítésének lehetősége, amint az megjelenik.

A Nikon Z5 II videós tulajdonságai

Nikon Z5 II videózás terén is nagyon jó képességű fényképezőgép, és képes 4K 60p videót rögzíteni 2x lassított felvételekhez, valamint FullHD 120p videót a 4x lassított mozdulatok megörökítéséhez. A 4K 60p-ben felvett videót 1,5x DX crop-ra vágja, de az összes többi módban vágás nélküli videót kínál, a csatlakoztatott objektív natív gyújtótávolságával (a Z5-nek sokkal korlátozottabb, 1,7x-es cropja volt 4K felvételek készítésekor, ami szinte lehetetlenné tette a nagy látószögű felvételeket). A videofájlok minősége sokkal nagyobb szerkesztési rugalmasságot is kínál, mivel a fényképezőgép most először képes az N-Raw (a Nikon videós megfelelője a nyers állóképek formátumának) kimenetét közvetlenül SD UHS-II kártyákra kiadni – korábban ez csak a gyorsabb adathordozókkal, például CFExpresszel rendelkező fényképezőgépekre volt korlátozva.

Emellett 10 bites N-Log profillal rendelkezik a lehető legnagyobb mennyiségű színadat rögzítéséhez, és képes a Red, a Nikon által nemrégiben felvásárolt professzionális avideókamera-gyártó cég által kifejlesztett, ingyenesen letölthető lookup tables (LUT) használatára. A fényképezőgépnek van még néhány videós trükk a tarsolyában. A Z50 II-ben debütált „Termékismertető” videómód a vloggerek számára készült, és automatikusan átkapcsolja a fókuszt az előadóról egy termékre, amint az a kamera elé kerül. A nagy felbontású zoom funkció 2x-es digitális zoomot tesz lehetővé még fix gyújtótávolságú objektív használata esetén is, 4K-ban rögzít és FullHD-ban ad ki, így elkerülhető a pixelesedés vagy a minőségromlás zoomolás során. Hasonlóképpen, a kiegészítő elektronikus stabilizátor segíti az IBIS-t az ultrasima filmszerű videó hatáshoz, amikor a kamera 4K-ban rögzít és FullHD-ban ad ki, automatikusan vágja és igazítja a videót. A kamera „plug and play” webkameraként is használható, ha egy számítógép USB-portjához csatlakoztatjuk, további szoftver nélkül.

Tökéletes választás, ha…

  • Hibrid fényképezőt szeretnél
  • Egy nagyszerű társat keresel a mindennapokra
  • Versenyképes áron szeretnél egy erős fényképezőt
  • Ha régebbi MILC-ről vagy DSLR-ről szeretnél váltani
  • Ha sportra, portréra, természet fotózásra keresel MILC-et
  • Hobbifotósként magas minőségű emlékeket szeretnél készíteni

Írta / felvételeket készítette: Háfra Zsolt