Löszpuszták aranyló őszi ritkasága: a kései pitypang
2024.11.06.Napjainkban nem túlságosan gyakran kerül a szemünk elé az augusztustól október végéig-november elejéig virágzó kései pitypang. A faj valóságos ritkaságnak számít, mivel állományai az élőhelyük csökkenésének köszönhetően jelentős mértékben megfogyatkoztak.
A maximum 25 cm-es magasságú kései pitypang (Taraxacum serotinum) földhöz simuló levelei tojásdad vagy lándzsás alakúak és bőrszerűek, valamint tőlevélrózsát alkotnak. A tőkocsányok pókhálós-gyapjasak. A feltűnő fészekvirágzata élénksárga, amely nyelves virágokat tartalmaz.
Az élőhelyek átalakulásának és csökkenésének következtében a faj állományai jelentős mértékben megfogyatkoztak, ezért igazi ritkaságnak tekinthető. Hazánkban az Északi- és a Dunántúli-középhegységben, a Zalai- és Dunántúli-dombság keleti részén szórványosan fordul elő. Az alföldi állományok számos területen kipusztultak.
Tipikus élőhelyei között említhetők a lösz alapkőzetű száraz gyepek és sztyepprétek. Igazgatóságunk működési területén a Felső-Kiskunságban, valamint a Homokhátságon vannak állományai. A jelen cikkben közölt felvételek a Felső-Bácskában, a Madarasi Marhajárás természetvédelmi területen készültek.
A kései pitypang hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 5000 Ft.