Jógamatrac és műszerfal is készülhet gombabőrből

2025.01.24.

Aki valamilyen formában gombákkal foglalkozik, az csak rajongással tud beszélni róluk. Nincs ebben semmi elfogultság, ugyanis, ha csak egy kicsit is beleásod magad a gombák világába, hamar rájössz, milyen sokoldalú és varázslatos élőlények. Így látja ezt egy magyar startup is, ahol a legkülönfélébb tárgyakat készítik el gombabőrből. A különleges, természetes anyag adta lehetőségekről és a gombabőr jövőjéről Takács Emesével, a Fraxinea termékfejlesztőjével beszélgettem.

A gombákkal történő kísérletezés Amerikából indult, itt leginkább azzal próbálkoztak, miképp válthatná ki a gombából készült természetes anyag a műanyag csomagolásokat. Ezzel a szemlélettel könnyen kapcsolódni tudott a Fraxinea másik alapító tagja, Kiss Gergely. De mit tud a gomba? Például választ adhat néhány fenntarthatósági kérdésre. Ugyanis olyan sokféleképp alakítható, formázható, hogy tulajdonságaiban nagyjából megegyezik a műanyaggal. És mint olyan sokszor felhívtuk már a figyelmet a műanyag csomagolások problémájára, a gomba 100%-ban lebomló és természetes anyag.

A Fraxinea csapata. Kép: Fraxinea

A gombabőr az állati bőr egy környezetbarátabb és fenntarthatóbb, illetve vegán alternatívája. Az egyik legismertebb vegán bőrtípus az ananászbőr mellett. Különböző gombafajták micéliumából készül (azaz a gombák vegetatív részéből, amely finom fehér szálak hálózatából áll).

Hogyan lesz a gombatestből formázható anyag?

Emese elmondta, hogy 2-3 éve ugyanazzal a gombatörzzsel dolgoznak. Gyakorlatilag a családi ház mellől leszedett gomba adja a munkásságuk velejét. Ezt a gombát hazavitték és tovább oltották, így indult a Fraxinea története. Később aztán más és más gombákkal is kísérleteztek, de van egy biztos, bevált gombatörzs, amely cégük mozgatórugója. De miképp lett a kis, útszéli gombából komoly termékpaletta?

Különleges és rugalmas anyag készülhet a gombamicéliumból. Kép: Fraxinea

Magát a gombát olyan közegbe tették, amely természetes, növényi eredetű és megfelelő tápanyagot nyújt a gomba számára a növekedéshez. Egy jógamatrac esetén például egy növényi alapot használnak fel, ami a gombának élelmet biztosít. Ezen aztán növekedésbe kezd, a micéliumhálózat napról napra gyarapodni fog. Tehát a flexibilis növényi rostokból álló szövetet vagy anyagot oltják be gombával egy steril helyen, ahol mind a hőmérséklet mind a páratartalom adott az életben maradáshoz. Nagyjából másfél-két hónap szükséges ahhoz, hogy elérkezzen a megfelelő pont. Ha minden ideális, kiemelik a növesztő közegből és utókezelésnek vetik alá. A lényeg, hogy megőrizze a flexibilitását: ha ez a kezelés nem jönne létre kiszáradna és veszítene a rugalmasságából.

Forrás Greendex