A jelenség sajnos nem ismeretlen, ám egy új kutatás arra jutott, ma már a partok közelében élő remeterákok többsége a hulladékot használja lakhelyéül.
A Varsói Egyetem számolt be arról az új kutatásról, amelyben a remeterákok rejtekhelyválasztási szokásait mérték fel, szomorú eredményekkel. A remeterákok alapesetben elhagyott csigaházat, kagylóhéjat és hasonló holmikat használnak ahhoz, hogy védtelen, páncélmentes hátulsó fertályukat elrejtsék. Azonban az ember által eldobált szemetek sokasodása kapcsán már sok éve megfigyelhető, ám tudományosan eddig nem igazán vizsgált a trend: sokan választanak valami hulladékot. A kutatók a Science of the Total Environment folyóiratban mutatták be eredményeiket.
A remeterák élete során több védőházikót is használ, mivel ahogy növekszik, egyre nagyobbra van szüksége. Azonban, mivel magával is hordozza a házat, a túl nagy se jó, mert azt nem tudná cipelni. A kutatók most egy olyan remeterák-családot (Coenobitidae) vizsgáltak meg, amelyek kifejlett állatként a szárazföldön élnek – ilyen például a jól ismert, hatalmas termetű pálmatolvaj.
A vizsgálatok során a kutatók különféle online felületeken található fotókat néztek meg, és összesen 386 olyan egyedről találtak képet, ahol valamilyen ember által eldobott tárgyat használtak a remeterákok hátsó felük védelmében. A legtöbb esetben ez valamilyen műanyag kupak volt, de láttak törött üvegpalack nyakában, vagy épp villanykörte fém végében tanyát vert egyedet is.