Az apró rovarról tudjuk, hogy 1311 növényből képes eszegetni, de nem csak ezzel rekorder a rovarvilágban.
A kabócák közé tartozó, mintegy fél centis állatka, a változó tajtékoskabóca (Philaenus spumarius) nem sorolható a növénytermesztők kedvenceihez. A világszerte elterjedt faj nem azzal teszi a legnagyobb kárt, hogy szívogatja a növényi nedveket, hanem azzal, hogy e táplálkozási módja révén súlyos növényi kórokozókat terjeszt. Ezek közé tartozik az olajfákat végzetesen megbetegítő Xylella fastidiosa baktérium terjesztése. A növényi kórokozó mintegy 10 éve kezdte el az olasz olajligeteket pusztítani.
Mivel a kabócafaj tápnövényeit utoljára 70 éve mérték fel, egy kutatócsoport új felmérést végzett, amelynek során döbbenetes számadat született: a kis kabóca több mint 1300 növényfajon képes táplálkozni. Így kétszer olyan sok növényfaj van a menüjén, mint az utána következő rovarnak.
A New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum számolt be a kabócafaj különleges tulajdonságairól: testméretéhez képest a legjobb ugró, a legerősebben képes szívogatni a növényi nedveket. Ezeket hatalmas mennyiségben is szívogatja, amelynek következtében arányaiban a legtöbbet vizelő állat is: ha emberi mennyiségre váltanánk át, akkor olyan, mintha valaki napi 9400 litert pisilne. A hatalmas földrajzi elterjedésű állat Hawaiitól a sarkkörig bármilyen helyen megél, csak a nagyon vizes és az egészen száraz élőhelyeket nem viseli el. Emiatt azonban súlyos a növényi kórokozók terjesztésében betöltött szerepe is.