A megújulóenergia-termelők elterjedésének és a tartósan magas szénáraknak köszönhetően Európában 19 százalékkal csökkent a szénerőművek áramtermelésének részaránya. Ez a legmeredekebb csökkenés, amit valaha feljegyeztek.
Nem most kezdődött a szénerőművekben folyó áramtermelés hanyatlása a kontinensen. Az elmúlt hat évben folyamatos csökkenés volt megfigyelhető, tavaly már kevesebb mint 20 százalékot foglaltak el a szénerőművek az energiamixben. A csökkenést azonban jelentősen gyorsította, hogy
a gáz ára viszonylag alacsony, miközben a szén ára két év alatt a hatszorosára emelkedett.
Ám az elemzők úgy vélik, hogy a gázerőművek térnyerése nem tarthat sokáig, mert kevés ilyen erőmű épül a kontinensen, így a kapacitás véges. A megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművek száma folyamatosan nő, így a jövőben várhatóan az ő részarányuk tovább nőhet.
A legnagyobb relatív esést Írország (-79 százalék), Franciaország (-75 százalék) és az Egyesült Királyság (-65 százalék) könyvelte el. Németországban csökkent leginkább az áramtermelési céllal elégetett szén tömege, de ez részarányában csak 22 százalékos csökkentést jelentett.
Magyarországon hat százalékkal csökkent a szénalapú áramtermelés.
Az Egyesült Királyságban először 2017-ben álltak le 24 órára a szénerőművek, azóta pedig egyre gyakrabban termelnek szén nélkül áramot az országban. Idén májusban 8 napig – erről itt írtunk bővebben –, júniusban pedig minden eddigi rekordot megdöntve, két hétig sikerült az országnak nélkülöznie a szenet.
A környezetvédők szerint 2019 lesz a szénalapú áramtermelés végének kezdete Európában.