Bolívia hegyi területein a változó csapadékmintázat súlyosbítja az UV-sugárzást

2021.11.08.

Az esős évszak még most is hoz ugyan bizonyos mennyiségű csapadékot, ám jóval kevesebbet, és az esőzések klímaváltozás miatt megváltozott mintázata kiélezi az amúgy is erős ultraibolya sugárzás hatásait – állítják a La Paz-i légkörfizikai laboratórium klímaváltozási modelleken dolgozó kutatói.

Most is hőhullám sújtja hetek óta La Pazt, Bolívia hegyvidéki fővárosát, és miközben extrém magas az ultraibolya (UV) sugárzás, szokatlanul kevés a felhő is az égen.

Az Egészségügyi Világszervezet a 11-es UV-indexet már extrém magasnak és súlyosan bőrkárosítónak tartja, La Pazban pedig az elmúlt hetekben nem egyszer érte el a sugárzás mértéke a 21-es szintet az UV-skálán.

Az ügyet a klímaváltozás számlájára írják a tudósok – adta hírül az MTI a Reuters tudósítása alapján.

„A jelenség miatt La Paz már szó szerint felforrt” – mondta Juan Pablo Palma, a helyi önkormányzat kockázatkezeléssel foglalkozó tisztségviselője a Reutersnek, hogy a probléma súlyosságáét érzékeltetni tudja.

2016 novemberében negyed évszázada nem látott mértékű szárazság sújtotta Bolíviát, a lakosság vízellátását is korlátozni kellett, a képen éppen a La Paz közelében fekvő Hampaturi víztározó kiszáradt medre látható – Fotó: MTI/EPA/Martin Alipaz

Bár a dél-amerikai Andok térségének magasan fekvő területein eleve a világon a legmagasabb szintű az ultraibolya sugárzás, de a bolíviai klímatudósok szerint az esőzések megváltozott mintázata súlyosbította az extrém sugárzás hatásait.

Luis Blacutt, a La Paz-i légkörfizikai laboratórium egyik kutatója hangsúlyozta, hogy ha késik a felhőképződés, akkor jóval érzékelhetőbb az ultraibolya sugárzás.

„Most, amikor nincsenek felhők, nagy mennyiségű ultraibolya sugárzás érkezik, ami mindenkire hatással van” – tette hozzá Blacutt.