A Cambridge-i Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint egyes térségekben kimondottan káros hatásai vannak a faültetésnek, így a klíma javítása helyett rontanánk csak a helyzetünkön.
A National Geographic publikációja rávilágít arra, hogy a fák számára megfelelő élőhelyek egyre északabbra tolódnak, melyből arra lehet következtetni, hogy az erdősítés segítheti a sarkvidékhez közeli területeken a klímaváltozás elleni küzdelmet. Ha viszont a fákat nem megfelelő helyre ültetik, akkor sokkal többet ártanak ezzel, mint amennyi haszna lehetne a szénmegkötés révén. Ez esetben nem megfelelő helyet jelent a tundra vagy a sarkvidéki lápok területe.
A tajgaöv és a tundraöv között fokozatos átmenet tapasztalható, ahol a zárt tajga egyre inkább nyílt erdőkké válik, majd csak ligetszerű facsoportokká gyérül, végül átadja a helyét a fátlan tundrának. E folyamatban már most észlelhetők azok a természetes változások, melyek során egyre inkább átveszik a fák a mini cserjék és a fű helyét a tundra határán. A kutatók szerint a sarkvidéki erdősítés rossz ötlet, e helyszínek nem alkalmasak arra, hogy a klímaváltozás hatásait faültetéssel ellensúlyozzuk.
A sarkvidéki talajokban több megkötött szén van, mint az egész bolygó teljes növénytakarójában
– mondta Jeppe Kristensen professzor, a kutatás vezetője.
A kutató hozzátette, hogy ezek a talajok rendkívül érzékenyen reagálnak mindennemű behatásra, mint amilyen az erdőgazdálkodás vagy akár a mezőgazdasági tevékenység.
A talajon a tavaszi és kora nyári időszakban még hótakaró található, ami fehér felszínével jó fényvisszaverő képességének köszönhetően hűtő hatású. Ha ebbe beleszólunk, a sötét lombok rengeteg napfényt fognak elnyelni, és a jelenleginél is jobban felborul a térség egyensúlya.
A tanulmány kitér arra is, hogy a sarkokhoz közeli térségekben egyre gyakoribbá válnak az egyéb zavaró tényezők is, mint amilyenek az erdőtüzek. Emiatt is kockázatos e térségbe fákat ültetni, mert egy erdőtűz esetén a fák által megkötött szén azonnal visszakerül a levegőbe.