A tengericsillagoknak látszólag nincs fejük, egy új kutatásból azonban az derült ki, hogy van – nem is akárhol!
A tengericsillagok fura testalkatú lények, jóformán csak az egyforma karjaikból áll a testük – no de hol lehet a fejük? A tengericsillag ötös szimmetriája miatt nem tudjuk, hol az eleje, hol a vége. E különleges testfelépítés sokakat arra vezetett, hogy a tengericsillagnak talán nincs is feje. Nemrégiben egy amerikai kutatócsoport a Nature folyóiratban arról számolt be, hogy találtak valamit, ami alapján feltételezhető: van feje a tengericsillagnak, ráadásul úgy fest, elveszítették a testüket azért, hogy a maradék csupa fej lehessen. A Chan Zuckerberg Biohub számolt be a kutatásról.
A kutatók azt vizsgálták meg, hogy a tengericsillag fejlődése során miként aktiválódnak a génjei. Miközben az állat teljes testében találtak a fej fejlődéséhez köthető aktív géneket, addig a törzsre jellemzők szinte teljesen hiányoztak. Magyarul: úgy tűnik, hogy a tengericsillag csupa fej, de a teste hiányzik. A másik különös felfedezés az volt, hogy azok a gének, amelyeket a fej elülső oldalával hozhatunk összefüggésbe, a csillag karjainak közepén működtek, míg a fej hátuljához köthető gének a karok szélein.
„Olyan, mintha a tengericsillagnak teljesen hiányozna a törzse, leginkább úgy írhatnánk le, hogy pusztán a fej mászik a tengerfenéken” – mondta Laurent Formery, a kutatás vezetője.