A klímaváltozás elleni harcban kiemelten fontos szerepük van a megújuló energiaforrásoknak. Az unióban több ország jelentős beruházásokat tervez a szélenergia területén is – ha minden jól megy, a tagállamokban 2030-ig megduplázódhat a telepített kapacitás.
A WindEurope jelentése szerint 2019 végén az EU-ban összesen 168,5 GW szélerőmű-kapacitás működött, melyből 156,5 GW-ot a szárazföldön telepített turbinák tettek ki. A célszámokat tekintve így 2030-ra az uniós szélerőmű-kapacitás közel 340 GW-ra növekedhet, vagyis a cél megvalósításához 20 GW-os éves növekedést kell produkálni. Az unión belül Magyarország a maga 0,3 GW körüli kapacitásával csupán Ciprust (0,2 GW), Luxemburgot (0,1 GW), Szlovákiát (0,003 GW) és Szlovéniát (0,003 GW), valamint a szélturbinával nem rendelkező Máltát előzi meg.
MIÉRT NEM FEKTET MAGYARORSZÁG SZÉLERŐMŰVEKBE?
A hazai kapacitás nagysága jelenleg megegyezik Csehországéval és Észtországéval. E két országgal szemben azonban Magyarországon az elkövetkezendő 10 évben csak a meglévő kapacitások felújítása, valamint az élettartamuk meghosszabbításához szükséges karbantartások valósulnak meg. A Mavir adatai alapján a 2019-ben Magyarországon megtermelt villamos energia 2,15 százaléka származott szélerőművekből, valamint az ország fogyasztásának csak 1,56 százalékát fedezte a szélenergia.
A szélerőművek hatékony üzemeltetéséhez állandóan jelen lévő szélre és meghatározott szélerősségre van szükség. Ez pedig Magyarországon nem mindenhol adott.
Ezért is tapasztalhatjuk azt, hogy legnagyobb számban az ország legszelesebb északnyugati felén van jelentősebb szélerőmű-koncentráció.
Hazánk adottságai inkább a napelemes rendszereknek kedveznek.
Éppen emiatt Magyarország a saját maga elé kitűzött és az unió által elvárt klímacélok eléréséhez a napelemes rendszereket részesíti előnyben. A közelmúltban, jelenleg és a jövőben is igyekszik majd a kormány a hazai napelem-kapacitás növelését ösztönözni állami, vállalkozói és lakossági szinten is.